Postet nga: josep borrell

Ministrat e jashtëm të BE-së do të takohen të dielën për të diskutuar për Ukrainën

Kryediplomati i Bashkimit Evropian Josep Borrell ka thirrur një tjetër takim special të ministrave të jashtëm të BE-së për të dielën, për të diskutuar pë...

Paralajmërohen sanksione nga BE-ja kundër Rusisë

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian, do të miratojnë të martën pasdite sanksione kundër Rusisë lidhur me njohjen dhe veprimet e saj në rajonet separatiste ukrainase, tha ...

BE-ja i mbështet bisedimet e mëtejshme me Rusinë për Ukrainën

Bashkimi Evropian mbështet përpjekjen e fundit për të organizuar bisedime të mëtejshme midis Uashingtonit dhe Moskës mbi Ukrainën, tha të hënën pë...

Borrell: Situata në Bosnjë-Hercegovinë, më shqetësuese se kurrë

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, shprehu shqetësimin e tij për situatën në Bosnje e Hercegovinë, një ditë pasi nacionalistët kroatë ...

Borrell pas takimit me Kurtin: Presim që dialogu të ketë përparim konkret së shpejti

Një ditë pas takimit që patën në Mynih, përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, deklaroi se me kryeministrin Albin Kurti dhe ministren Donika Gërvalla diskutuan ...

BE-ja paralajmëron Serbinë kundër mohimit të gjenocidit

Në një konferencë për shtyp me kryeministren e Serbisë, shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, paralajmëroi se "nuk ka vend në Evropë për ...

BE-ja konfirmon vizitën e Escobarit dhe Lajçakut në Kosovë dhe Serbi

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell konfirmoi se javën e ardhshme në Kosovë dhe Serbi do të qëndrojë i dërguari i posaçëm për ...

Udhëkryqi i Kosovës me shtetet mike karshi referendumit të Serbisë

Ende nuk është e qartë nëse qytetarët e komunave të banuara me shumicë serbe në Kosovë do të mund t’i drejtohen kutive të votimit këtë të ...