Postet nga: josep borrell

Borrell: I lumtur për tejkalimin e vështirësive në veri të Kosovës, dialogu të vazhdojë

Përfaqësuesi i Lartë Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka thënë se është i lumtur që janë tejkaluar vështirësitë në ...

Borrell mirëpret marrëveshjen, kërkon angazhim konstruktiv për përparim të shpejtë

Josep Borrell, Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes për targa mes Kosovës dhe Serbisë.

Kurti pas bisedës me Borrell dhe Stoltenberg: Dialogu - rruga e vetme për të gjetur zgjidhje të drejta

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se sot gjatë ditës ka zhvilluar bisedë telefonike me shefin e diplomacisë evropiane, Josep Borrell, dhe me Sekretarin e Përgjithshë...

BE bën thirrje: Të tërhiqet menjëherë Njësia Speciale nga veriu, të largohen bllokadat në rrugë!

Josep Borrell, Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, ka kërkuar që  menjëherë të tërhiqen njësia speciale e Policisë së ...

Borrell me deklaratë për situatën e krijuar në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të shmangin çdo veprim, siç ka thë...

Për çka flasin librat që Kurti deshi t’i jap Vuçiqit?

Në takimin e djeshëm të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian mbajtur në Bruksel, mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, kryeministri ...

Borrell: Pres qasje konstruktive nga Kosova dhe Serbia

Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se pret që Kosova dhe Serbia t’i qasen në mënyrë konstruktive dhe ...

Borrell: Mohuesit e gjenocidit s’kanë vend në Evropë

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se BE-ja nuk do të tolerojë mohimin e gjenocidit dhe përpjekjet për të rishikuar historinë.