Postet nga: josep borrell

Borrell mirëpret sanksionet e SHBA-së ndaj serbëve të Kosovës

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, mirëpriti sanksionimin e disa serbëve nga Kosova, të cilët, sipas Shteteve të Bashkuara janë pjesë e një grupi të ...

Josep Borrell: Për stabilitet të qëndrueshëm, duhet të vazhdoj dialogu Prishtinë – Beograd

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se është e nevojshme të vijohet dialogimi mes Kosovës dhe Serbisë, sepse, “nuk ka rrugë tjetë...

Shefi i Zyrë së BE-së në Kosovë arsyeton deklaratën e Borrell për aksionin anti-kontrabandë në veri

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, ka deklaruar se nuk sheh kundërthënie mes Raportit të Progresit dhe deklaratës së Përfaqësuesit ...

Raporti i Progresit, vlerësim i kundërt me atë të Borrellit për veriun e Kosovës

Situata në veri të Kosovës mbetet sfiduese veçanërisht në lidhje me korrupsionin dhe krimin e organizuar, ka vlerësuar Komisioni Evropian në Raportin e Progresit të publikuar ...

Deklarata e Josep Borrell për aksionin e Policisë në veri, e njëanshme dhe e dëmshme

Qëndrimet e përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, janë parë sikur qëndrime të palës serbe, pasi ky zyrtar ...

Skender Hyseni: Borell nuk mund të sillet sikur të ishte prokuror apo komandant policie në Kosovë

Ish-negociatori i Kosovës për bisedimet me Serbinë,  Skender Hyseni ka reaguar ndaj deklaratës së përfaqësuesit të lartë të BE-së, Josep Borrell në lidhje me aksionin ...

Kabineti i Kurtit i reagon Borrellit: Luftimi i krimit dhe kontrabandës është kompetencë tipike e shtetit sovran

Shefi i kabinetit të kryeministrit të Kosovës, Luan Dalipi i është përgjigjur Përfaqësuesit të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell i cili ka ...

Borrell reagon pas aksionit anti-kontrabandë në Kosovë

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka reaguar pas një aksioni të Policisë së Kosovës në katër qytete të vendit. Sot, ...