Postet nga: Intervista

Zharku: Këshilli Drejtues nuk kërkoi llogari për udhëtimet nëpër festivale

Ish -drejtori i Qendrës Kinematografike të Kosovës (QKK), Arben Zharku, tha gjatë emisionit “Kallxo Përnime” se të gjitha udhëtimet nëpër festivale si përfaqë...

Erotika, tabuja shekullore që e rijetësoi Vlora Nikçi

E mbyllur brenda shtëpisë së secilit, erotika përgjatë gjithë historisë ka arritur të thyej muret e të pasurojë folklorin shqiptar. Edhe pse ende vazhdon të konsiderohet tabu, një ...

Jusuf Osmani: Vëllimi 'Shqiptarët në Sanxhakun e Nishit', kundërvënie ndaj falsifikimeve serbe për Sanxhakun e Nishit

Studiuesi Jusuf Osmani ka botuar këtë muaj studimin historiografik në shtatë vëllime, “Shqiptarët në Sanxhakun e Nishit”. Me këtë studim Osmani rrumbullakësoi kërkimet e ...

Meriton Ferizi: Opera, aseti më i madh kulturor e kombëtar i një shteti

Në fund të muajit që shkoi, Meriton Ferizi, fagotist në Filharmoninë e Kosovës u emërua ushtrues i detyrës së drejtorit të Operës së Kosovës.

Osmani: Punoj vetëm në interes të qytetarëve të Kosovës

Në një intervistë me DW, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, flet për pandeminë, marrëdhëniet me Shqipërinë, SHBA dhe Bashkimin Evropian dhe pritshmëritë e saj ...

Intervistë me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett - LIVE

Sonte në emisionin "Kallxo Përnime" po transmetohet intervista me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett.

Ahmeti: Në 20 vjetorin e marrëveshjes së Ohrit, arritje dhe sfida në zbatimin e saj

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti flet për rëndësinë e Marrëveshjes së Ohrit ...

Gazmend Ejupi për instalacionin ‘Misioni: Ekzekutoni’: Përmes shisheve prezantohet ajo çfarë ndodhi në Fortesë në vitin 1999

Që nga 13 korriku 2021 në qendër të fshatit Fortesë (Bellacërkë) të Rahovecit është vendosur instalacioni “Misioni: Ekzekutoni”.