Postet nga: bienalja

IBA dhe ‘Manifesta 14’ po mbajnë konferencë në Prishtinë

Me rastin e Konferencës dhe Asamblesë së Përgjithshme të nëntë të Shoqatës Ndërkombëtare të Bienaleve (International Biennial Association -IBA), organizuar nga “Manifesta 14” ka nisur ...

Mbi 30 mijë vizita të realizuara në hapësirat e bienales ‘Manifesta'  

Një interesim i madh është treguar nga qytetarët vendas dhe të huaj për të parë aktivitetet e prezantuara në kuadër të Bienales “Manifesta 14” që po mbahet në ...

Dizajneri Rrezeart Galica ftohet në Bienalen e Calanca-s në Zvicër

Dizajneri Rrezeart Galica është ftuar të marrë pjesë në Bienalen e Calanca-s në Zvicër, “Give Peace a Chance”.

Petrit Halilaj, pjesë e ‘Manifesta 14’ me projektin ‘Kur dielli të ikë do ta pikturojmë qiellin’

Krijuesi Petrit Halilaj do të jetë pjesë e Bienales, ‘Manifesta 14 Prishtina” me projektin “Kur dielli të ikë do ta pikturojmë qiellin”.

Yll Rugova tregon si i lindi ideja për organizimin e ‘Manifestës’ në Prishtinë

Bienalja Nomade Evropiane “Manifesta” këtë verë mbahet në Prishtinë.

Lufta në Ukrainë, rusët anulojnë pjesëmarrjen në Bienalen e Venedikut

Përfaqësuesit rus në edicionin e sivjetëm të Bienales Ndërkombëtare të Artit Venedik kanë anuluar pjesëmarrjen, duke e lënë Rusinë pa përfaqësim ...

Jakup Ferri do të përfaqësojë Kosovën në Bienalen e Venedikut në 2022

Artisti Jakup Ferri do të përfaqësojë Kosovën në Pavijonin e Republikës së Kosovës në Bienalen e 59-të Ndërkombëtare të Artit në Venedik në 2022.

Shpallet thirrja për zgjedhjen e artistëve kosovarë për në Bienalen e Venedikut 2022

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka shpallur ftesë publike për përzgjedhjen e artistëve- kuratorëve të cilët do të përfaqësojnë Kosovën ...