Postet nga: Drejtesia

Këshilli Prokurorial i Kosovës do vazhdoj bashkëpunim të ngushtë me EULEX-in në disa rrafshe

Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës (KPK), Jetish Maloku, ka pritur në takim Shefin e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë EULEX-it, Lars-Gunnar ...

Parimet për Ballafaqimin me të Kaluarën në kontekstin e Kosovës

Parathënie: Parimet për Ballafaqimin me të Kaluarën është një iniciativë qytetare e promovuar nga organizata të shoqërisë civile dhe një grup profesionistësh në fushën ...

Osmani: Institucionet e ardhshme do të punojnë për vettingun në drejtësi

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës,  Vjosa Osmani, ka deklaruar se procesi i vettingut në drejtësi është ndër shtyllat kryesore për të cilën ...

Simmons: Ja kur nisën problemet në EULEX

Ish shefi i gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simons në një intervistë ekskluzive për emisionin “Udhëve” të RTK-së ka folur gjerë e gjatë për skandalet në misionin ...

Abelard Tahiri e pranon publikisht: Kemi pasur sugjerime që të amnistohen krimet e luftës

Ish-ministri i Drejtësisë dhe ish-deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, e ka pranuar se bashkësia ndërkombëtare ka tentuar ta bllokojë zbardhjen e krimeve të luftës së ...

Gashi: Partitë politike s'kanë ide si duhet bërë Vetting-u në drejtësi

Kryeredaktori i KALLXO.com dhe autori i emisionit “Drejtësia në Kosovë”, Kreshnik Gashi tha se partitë politike në Kosovë nuk e kanë një ide të qartë se si duhet ...

Selimi: LDK me të dy duart ka ndërhyrë në sistemin e drejtësisë

Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi, ka deklaruar se ka qenë kundër shuarjes së Task-Forcës Anti-Korrupsion.

Polemika mes Tahirit dhe Gashit për shkarkimet e drejtorëve të Policisë dhe kontrabandën në veri

Në debatin ‘Kallxo Përnime’ po diskutohet për sistemin e drejtësisë dhe luftimin e korrupsionit. Ky debat është duke u zhvilluar me polemika mes ish-minstrit të Drejtësisë, ...