Postet nga: donika emini

Telashet "teknike" të një koalicioni politik

Pas gati 2 viteve pezullim të dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë  si shkak i vendosjes së taksës 100% ndaj mallrave serbe dhe boshnjake,  ai rifilloi në korrik të kë...

Udhëkryqi 'special' i Kosovës: Aktakuza, presidenti, dialogu

Aktakuza e ngritur nga Prokurori i Specializuar i Gjykatës Speciale ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për krime kundër njerëzimit, ka mjegulluar të ardhmen ...

Një kryeministër i dobët dhe një president i fuqishëm

Qeveria Hoti sjell me vete një president të guximshëm gati për të rinisur detyrat me dialogun dhe një Listë Serbe të fuqizuar e cila është ne gjendje të ...

Korrigjimi i kufirit: Një opsion që po e ‘shkund’ vazhdimisht dialogun Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell si dhe Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav ...

Lidhuni, po nisemi në një fluturim me turbulenca!

Nënshkrimi i djeshëm i një marrëveshjeje të aviacionit të mbështetur nga SH.B.A. shpërfaq dobësimin e BE-së si lehtësuese e një marrë...

‘Zvarritja’ e certifikimit të zgjedhjeve, heq presionin ndaj VV-së dhe LDK-së për koalicion

Ndonëse kanë kaluar tri javë prej kur Lëvizja Vetëvendosje (VV) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) në parim janë marrë vesh për fillim të bisedimeve ...

Partitë fillojnë fushatën pa programe të definuara qeverisëse

Të mërkurën në Kosovë filloi zyrtarisht fushata elektorale për zgjedhjet e 6 tetorit, e bashkë me të u shtuan premtimet e subjekteve politike para qytetarëve, edhe pse ...

Diplomacia e ‘Bacit’, vetëm dy njohje në dy vite punë

678 ditë sa ishte në krye të diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli arriti t’ia sigurojë Kosovës vetëm dy njohje.