Postet nga: agron halitaj

‘Armatë’ qeveritarësh në delegacionin e Kosovës për takimin e Shtëpisë së Bardhë

Pa përfaqësues nga jashtë qeverisë, delegacioni i Kosovës në përbërje prej tetë anëtarësh udhëtuan për në Shtetet e Bashkuara të Amerikë...

Krizë politike në kohë pandemie

Përderisa Kosova po përballet me pandeminë botërore të virusit Covid–19, vendi tashmë ka hyrë në një krizë politike që shpërtheu me paralajmërimin për rrë...

Rregullorja e re e Punës së Kuvendit, peng e ‘inateve politike’

Deputetët e legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës, po zhvillojnë veprimtarinë e tyre me Rregullore të vjetër të punës, pasi e reja nuk po ...

Afrimi i Mustafës e Kurtit, përpjekja e opozitës për faktorizim karshi dialogut

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, dhe ai i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, zhvilluan një takim të martën, por tek një ditë më vonë ...

‘Taksa’ politike e taksës doganore ndaj Serbisë

Vënia e taksës 100 për qind për produktet e Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës u pasua nga një presion i jashtëzakonshëm i Bashkimit Evropian ...

Reagimi i 'vonuar' i presidentit për ftesat e Speciales

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, për disa ditë me radhë nuk doli me asnjë reagim për ftesave që iu janë bërë ish pjesëtareve të ...

Kuvendi në situatë paradoksale, pa kuorum shkaku i opozitës dhe pozitës

Kuvendi i Kosovës gjatë këtij viti ka arritur ta përfundojë në tërësi vetëm një seancë plenare.

Çështja e ‘korrigjimit të kufijve’ mund të cenojë popullaritetin e Vuçiçit dhe Thaçit

Analistët mendojnë se shkëmbimi intensiv i deklaratave të kohëve të fundit për korrigjimin e kufijve midis Serbisë dhe Kosovës do të ndikojë në popullaritetin e ...