Postet nga: borut pahor

Ish-presidenti i Sllovenisë u takua me Osmanin, diskutuan për dialogun në mes Kosovës e Serbisë

Ish-presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor është takuar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani, më 02.03.2024, në kuadër të Forumit Diplomatik të Antalias në Turqi.

Sllovenia thërret në bisedë ambasadorin serb pas deklaratave të Vuçiqit për Kosovën

Ministria e Punëve të Jashtme të Sllovenisë ka ftuar në bisedë ambasadorin serb, për shkak të deklaratave të bëra nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Presidenti slloven: Nëse zgjat lufta Rusi-Ukrainë, tensionet mund të zbresin në Ballkanin Perëndimor

Udhëheqësit turq dhe sllovenë theksuan rëndësinë e bashkëpunimit dypalësh dhe u zotuan të përmirësojnë më tej marrëdhëniet pas takimit të ...

Kush e zëvendëson Lajçakun pas përfundimit të mandatit? 

Zyra e Bashkimit Evropian ka deklaruar se pavarësisht se kush do të jetë i emëruari i ri ose a do të i vazhdohet mandati apo jo Lajçakut, ...

Kurti tregon parakushtet për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor ka zhvilluar një takim edhe me kryeministrin e vendit, Albin Kurti.

Presidenti i Sllovenisë: Ibrahim Rugova do të shihte shumë mundësi për zgjidhjen e problemeve

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, sot gjatë konferencës me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin tha se e pyet veten se në këto rrethana, Presidenti Ibrahim Rugova do ...

​Pahor: Kosova dhe Serbia t’i besojnë dialogut dhe t’i respektojnë marrëveshjet

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, ka thënë se të gjitha marrëveshje e arritura në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë duhet të respektohen nga të dyja palët.

Pahor sot në Kosovë

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor sot do të arrijë për një vizitë në Kosovë.