Postet nga: Aleksandër Vuçiq

Hapja e një zyre të Ukrainës në Kosovë, pse e qortoi Vuçiq zyrtarin ukrainas?

Shefi i Komisionit Parlamentar në Ukrainë, Oleksandar Merezhrkon, ka thënë se shteti ukrainas nuk duhet t’i interesojë opinioni i Serbisë kur çështja lidhet me Kosovën e pë...

Vuçiq e krahasoi me nazistët, reagon Viola Von Cramon

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, i është përgjigjur presidentit serb, Aleksandër Vuçiq pasi e krahasoi me nazistët e vitit 1943.

Vuçiq për Radoiçiqin: Bashkëpunëtor i afërt, jo mik

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi për Sky News se Millan Radoiçiqi nuk është mik i tij, por bashkëpunëtor i afërt, për shkak ...

Vuçiq: Serbia kurrë nuk ka kërkuar sanksione kundër Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pretendon se Serbia “asnjëherë nuk ka bërë fushatë” për vendosjen e sanksioneve kundër Kosovës, në një përgjigje të ...

Sekretari Blinken i kërkon Vuçiqit deeskalim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë

Sekretari amerikan Antony Blinken, përmes një postimi në rrjetin social ‘X’ ka bërë të ditur se ka pasur një telefonatë me presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, ku kanë ...

Vuçiq kërkon tërheqjen e Policisë nga veriu i Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, bëri thirrje për tërheqjen e pjesëtarëve të Policisë së Kosovës nga veriu i Kosovës.

Vuçiq: Nuk dua ta arsyetoj vrasjen e policit, Kurti është organizatori kryesor i kaosit

Vuçiq: Nuk dua ta arsyetoj vrasjen e policit, Kurti është organizatori kryesor i kaosit

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka thënë se nuk dëshiron që ta arsyetoj vrasjen e policit të Kosovës në Branjska të Zveçanit, por ka tentuar ...

Borrell i bën thirrje Vuçiqit për rivendosjen e qetësisë dhe stabilitetit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell, gjatë një bisede me kryeministrin Albin Kurti ka dënuar ashpër agresionin e sotëm në veri të Kosovë...