Postet nga: BE

Bislimi e Petkoviq pritet të takohen sërish në Bruksel

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, pritet të takohen sërish në Bruksel ...

Mali i Zi, analistët të shqetësuar për veprimet nacionaliste të forcave politike pro-serbe dhe pro-ruse

Forcat politike pro-ruse dhe pro-serbe kanë shtuar retorikën në mbështetje të Moskës dhe Beogradit, gjë që sipas analistëve do të bëhet pengesë e Malit të ...

Polonia paralajmëron se Evropa ka hyrë në “epokën e paraluftës”

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, ka paralajmëruar për kërcënimin “real” të një konflikti në Evropë, duke thënë se për herë të parë që nga ...

Lajçak me post të ri nga shtatori

Në kuadër të rotacionit të madh në postet diplomatike të Bashkimit Evropian nëpër botë, Mirosllav Lajçak, që aktualisht është i dërguari i posaçëm i ...

Eurodeputeti Mandl kërkon heqjen e masave ndaj Kosovës

Në takimin e 11-të të Komisionit Parlamentar të Stabilizim Asociimit BE-Kosovë, eurodeputeti austriak Lukas Mandl ka folur për çështjet e dialogut Kosovë- Serbi dhe për masat që ...

Lufta në Ukrainë: Forcat kundërshtuese të Putinit flasin në lidhje me bastisjet brenda territoreve të Rusisë

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia, aktualisht nën pushtimin rus në Ukrainë, u përball me një kërcënim për ndërprerjen e energjisë pasi një sulm raketor ...

Dialogu “i vdekur” deri pas zgjedhjeve në BE dhe SHBA

Si Marrëveshja bazike për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, ashtu edhe bisedimet e nivelit të lartë mes dy vendeve, janë “të vdekura”, sipas analistëve Lulzim ...

Zgjerimi, në rend dite në samitin e BE-së

Liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Europian zhvillojnë të enjten (21.03.2024) dhe premten në Bruksel samitin e radhës, në të cilin, mes shumë temave tjera, do të jetë ...