Postet nga: BE

SHBA-ja dhe BE-ja “shtrëngojnë lakun” rreth Kosovës dhe Serbisë

Këmbëngulja aktuale e bashkësisë ndërkombëtare që Kosova dhe Serbia të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve, është më e madhja prej ...

Ankaraja zyrtare: Suedia dhe Finalanda nuk mund të bëhen ende pjesë e NATO-s

Ankaraja nuk tregoi asnjë shenjë për heqjen e bllokadës ndaj pranimit të Stokholmit dhe Helsinkit në NATO në një takim që u zhvillua ditën e enjte.

A e bombarduan ukrainasit tubacionin 'Nord Stream'?

Ekziston një fakt i pakëndshëm në lidhje me operacionet e fshehta në botën moderne të ngopur me informacione. Ashtu si mesazhet personale të WhatsApp, ato gjithmonë rrjedhin ...

BE i jep 80 milionë euro Maqedonisë së Veriut për të përballuar krizën energjitike

Maqedonia e Veriut mori ndihmën prej 80 milionë euro nga Bashkimi Evropian për të përballuar krizën energjitike. Ky fond do të shërbejë si ndihmë për ...

Osmani e Kurti mirëpresin vendimin e Këshillit të Ministrave të BE-së për liberalizim të vizave

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti i janë gëzuar vendimit të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian, të cilët sot kanë miratuar  në lexim të parë ...

Sllovakia: Është koha të vendosim për dërgimin e avionëve MiG-29 në Ukrainë

Sllovakia duhet të marrë vendim për dërgimin e avionëve luftarakë MiG-29 në Ukrainë, tha ministri i Mbrojtjes, Jaroslav Nad, duke iu referuar flotës prej 11 avionësh ...

Shefi i NATO-s: Bakhmuti mund të bie në pak ditë

Sulmet ruse goditën objektiva anembanë Ukrainës herët të enjten, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, portin e Detit të Zi të Odesa-s dhe qytetin e dytë më të ...

BE-ja pajtohet me planin për blerje të përbashkët të armëve për Ukrainën

Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar që të përshpejtojnë dërgesat e furnizimeve me artileri dhe të blejnë më shumë municion për t’i ndihmuar Ukrainës, por ...