Postet nga: BE

Ministri Krasniqi: Kur Serbia shkelë marrëveshjet në mënyrë të përsëritur, BE preferon të mos hyjë në detaje

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi ka reaguar në lidhje me zhvillmet e fundit të çasjes së shtetit serb ndaj anëtarësimit të Kosovës në Kë...

Përfaqësuesit e Luginës flasin me Lajçakun për telashet e shqiptarëve në Serbi

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Nevzad Lutfiu dhe deputeti i vetëm shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, më 05.04.2024 janë takuar në Bruksel me emisarin e BE-së ...

Lajçak tregon detaje nga takimi në Bruksel

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë- Serbi, Mirosllav Lajçak është deklaruar në lidhje me takimet e së enjtes (04.04.2024) në Bruksel me dy kryenegociatorët, Besnik Bislimi ...

Petkoviq: Nuk ka marrëveshje në Bruksel për dinarin

Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur të pajtohen për çështjen e dinarit serb, i cili u ndalua në Kosovë, as pas takimit të së enjtes (04.04.2024), tha kryenegociatori serb, Petar ...

Bislimi e Petkoviq pritet të takohen sërish në Bruksel

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, pritet të takohen sërish në Bruksel ...

Mali i Zi, analistët të shqetësuar për veprimet nacionaliste të forcave politike pro-serbe dhe pro-ruse

Forcat politike pro-ruse dhe pro-serbe kanë shtuar retorikën në mbështetje të Moskës dhe Beogradit, gjë që sipas analistëve do të bëhet pengesë e Malit të ...

Polonia paralajmëron se Evropa ka hyrë në “epokën e paraluftës”

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, ka paralajmëruar për kërcënimin “real” të një konflikti në Evropë, duke thënë se për herë të parë që nga ...

Lajçak me post të ri nga shtatori

Në kuadër të rotacionit të madh në postet diplomatike të Bashkimit Evropian nëpër botë, Mirosllav Lajçak, që aktualisht është i dërguari i posaçëm i ...