Postet nga: asociacioni i komunave me shumicë serbe

Elbert Krasniqi: Krijimi i Asociacionit të komunave serbe do ta destabilizonte Kosovën

Ministri i Pushtetit Lokal në Qeverinë Kurti 2, Elbert Krasniqi, nga Iniciativa e Re Demokratike e Kosovës, thotë se krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është ...

Kosovarët më optimistë se serbët për paqe mes tyre

Shumë serbë dhe një përqindje e konsiderueshme e kosovarëve nuk e kanë shumë të qartë se cili është objektivi i shteteve të tyre respektive në dialogun e ndë...

BE: Asociacioni s’do të ketë fuqi ekzekutive

Qëndrimi i Bashkimit Evropian është se Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk do të ketë pushtet paralel dhe nuk do të miratojë ligjet e saj, ashtu siç edhe ...

LVV pas takimit me shefin e Zyrës së BE-së: Asociacioni, temë e vdekur

Shefi i grupit parlamentar të LVV-së, Rexhep Selimi, nënkryetarja e Lëvizjes, Fatmire Mulhaxha Kollçaku, bashkë me asistenten e grupit, Valëza Mjeku, kanë pritur në takim shefin ...

Rexhep Selimi publikon hartën e Kosovës nëse implementohet Asociacioni

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi nga foltorja e Kuvendit ka publikuar flamurin e Kosovës me hartën e Kosovës të edituar në ...

Çka është Asociacioni i komunave me shumicë serbe?

Themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, sipas zyrtarëve evropianë, do të ndodhë menjëherë pas arritjes së marrëveshjes përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, në ...

Gracka e ndryshimeve kushtetuese bllokon dialogun

Deklaratat e përfaqësuesit të posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, në Prishtinë dhe në Beograd, lidhur me çështjen e formimit të ...

Lajçak në Beograd: Për Asociacionin është rënë dakord, duhet të realizohet

Çdo gjë që është dakorduar, duhet të zbatohet, tha të enjten në Beograd i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.