Postet nga: anetaresimi i Kosoves

Kurti: Vendimi i Komisionit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës - hap i rëndësishëm për Kosovën

Kryeministri Albin Kurti e ka quajtur hap të rëndësishëm për Kosovën vendimin e Komisionit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës për ...

Raporti për Kosovën lidhur me anëtarësimin në Këshillin e Evropës shqyrtohet sot në Paris

Komisioni për Çështje Politike dhe Demokraci i Këshillit të Evropës, mblidhet më 27.03.2024 në Paris të Francës, për ta shqyrtuar raportin e Dora Bakoyannis-it, lidhur me çë...

Zëdhënësi i BE-së refuzon të përgjigjet nëse Serbia shkeli Marrëveshjen e Brukselit duke votuar kundër anëtarësimit të Kosovës

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve nëse Serbia ka shkelur Marrëveshjen e Brukselit  pasi votoi ...

Vuçiq: Nuk do ta zbatojmë pjesën e marrëveshjes lidhur me anëtarësimin e Kosovës në OKB

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se qëndrimi i tij sa i përket marrëveshjes për normalizimin e raporteve me Kosovën nuk ka ndryshuar “as ...

Presidenca Suedeze ka nisur konsultimet për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

Presidenca Suedeze e Bashkimit Evropian ka nisur konsultimet me vendet anëtare lidhur me kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian, dhe në ...

ShBA-të për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës: Kosova si vend sovran, përcakton prioritetet e politikës së jashtme

Ambasada Amerikane në Kosovë ka thënë se Kosova dhe Serbia janë dy vende sovrane dhe si të tilla të njëjtat kanë të drejtë që të përcaktojnë prioritetet ...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës ...

Zyrtare: Kosova e dorëzon aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Evropës (VIDEO)

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, zyrtarisht ka dorëzuar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropë...