Postet nga: Arsimi

Fillon mësimi me një muaj vonesë

Me një muaj vonesë, sot ka filluar mësimi në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar. Pas grevës së përgjithshme që ka filluar më 25 gusht, sot nxënë...

SBAShK-u zhvillon bisedime për pezullim ose vazhdim të grevës

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) janë duke diskutuar me rreth çështjes së grevës në arsim.

Myftiu Naim Tërnava bën thirrje për ndalje të grevës

Myftiu i Kosovës Naim Tërnava u ka bërë thirrje sindikatës së arsimit dhe asaj të administratës të ndërpresin grevën dhe t’u kthehen ...

Salihu: Është rrezik i madh që Sindikata kërcënon me ndalim mësimi sa herë që ka kërkesa

Labinot Salihu nga Këshilli i Prindërve ka thënë se është rrezik i madh që Sindikata të kërcënojë me ndalim mësimi kurdo që ka kë...

Nexhat Llumnica: Shoh plot profesorë duke mbledhur kërpudha për të mbijetuar

Nexhat Llumnica nga Këshilli Grevist i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) ka thënë se nuk do ketë ngritje të cilësisë në arsim pa ...

Greva në arsim - LIVE

Në emisionin ‘Kallxo Përnime’ po transmetohet debati për grevën e mësimdhënësve.

Në Gjakovë të premten paralajmërohet protestë kundër grevës në arsim

Në Gjakovë është paralajmëruar protestë e cila pritet të mbahet të premten, për të kundërshtuar grevën dhe për të rikthyer mësimin në shkolla.

Nagavci: Qeveria e ka vëmendjen e plotë te arsimi

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, tha se është e vetëdijshme për gjendjen aktuale në arsim dhe sipas saj qysh nga dita e parë kanë punuar me pë...