Postet nga: akreditimet

Vendimet e KShC-së për akreditimet institucionale, mbesin pa shqyrtim programet akademike

Bordi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë në mbledhjen e 7 korrikut, mes polemikash ka miratuar raportet e ekspertëve ndërkombëtar për akreditime institucionale të institucioneve ...

Prorektori i Universitetit të Pejës: Kur humbëm akreditimin pësuam traumë

Prorektori për çështje ndërkombëtare i Universitetit të Pejës, Ibish Mazreku, ka treguar përvojën kur ky Universitet kishte humbur akreditimin për një vit.

Rexhaj jep detaje për Projektligjin për Agjencinë e Akreditimit

Ish-zëvendësministri i Arsimit dhe Shkencës, Xhavit Rexhaj në “Kallxo Pernime” ka dhënë detaje sa i përket Projektligjit për Agjencinë e Akreditimit të Kosovës, ...

Rexhaj: KShC-së i duhen anëtarët ndërkombëtarë, ne kemi treguar që jemi grindavecë

Ish-zëvendësministri i Arsimit dhe ish-anëtari i bordit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë, Xhavit Rexhaj, tha së këtij bordi i duhen ekspertët ndë...

Drejtori i Agjencisë së Akreditimit: Në fund të majit përfundon procesi i vlerësimit të programeve akademike

Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Akreditim, Naim Gashi, është shprehur i bindur se deri në fund të muajit maj do të përfundojë procesi i vlerësimit ...

Çka po ndodh me universitetet? - LIVE

Sonte në emisionin “Kallxo Pernime” po diskutohet për akreditimet e institucioneve të arsimit të lartë.

Ambasadori Amerikan kundër Ramush Haradinajt dhe Enver Hoxhajt, përkrah KShC-në

Ambasadori i ShBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett, ka reaguar lidhur me vendimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për të mos i akredituar tre universitete publike në ...

Përveç tri Universiteteve Publike, KShC ua tërheq akreditimet edhe 4 kolegjeve private

Pos Universiteteve Publike, Këshilli Shtetëror i Cilësisë, vendosi edhe për kolegjet private mbi rekomandimet e ekspertëve ndërkombëtar, të cilët vlerësuar në...