Postet nga: Akademia

Aktorja Adriana Abdullahu kujtohet në 25-vjetorin e vrasjes

Në 25-vjetorin e vrasjes së aktores Adriana Abdullahu nga forcat serbe, Zyra e Kryeministrit të Kosovës dhe Teatri Kombëtar i Kosovës, kanë organizuar të premten, më 22.03.2024, një ...

Instituti i Historisë kujton akademik Ali Hadrin

Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka mbajtur sot një akademi për të shënuar 95-vjetorin e lindjes dhe 36-vjetorin e ndarjes nga jeta të akademik Ali Hadrit, ...

Mbahet akademi përkujtimore për profesorin Haqif Mulliqi

Për të nderuar kontributin e dramaturgut, regjisorit e profesorit universitar, Haqif Mulliqi është mbajtur sot një akademi përkujtimore në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, “Pjetër ...

Publikohet tema e diplomës së Agim Ramadanit bërë në Akademinë Ushtarake në Zagreb

Shukrije Ramadani, gruaja e heroit Agim Ramadani ka publikuar punimin e temës së diplomës të bashkëshortit të saj, Agim Ramadani që e kishte bërë në Akademinë ...

Ish-drejtori i Baletit Kombëtar kujtohet në dy vjetorin e vdekjes

Ahmet Brahimaj, ish-drejtor i Baletit Kombëtar të Kosovës është u kujtuar sot në dy vjetorin e vdekjes. 

Kryeakademiku Kraja: Asociacioni nuk bëhet për të drejtat e serbëve por për ta minuar Kosovën

Në një intervistë për KALLXO.com, kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja ka folur për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë ...

Intelektualët gjakovarë nderojnë Shyqri Nimanin

Shoqata e intelektualëve “Jakova” nga Gjakova do të organizojë nesër një akademi mirënjohje për krijuesin Shyqri Nimani.

Bartje skandaloze e një vepre arti nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve (FOTO)

Makina zyrtare e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës është parë sot në Prishtinë duke transportuar një vepër arti në mënyrë skandaloze.