Postet nga: AGRESIONI RUS

Ukraina dhe Rusia do të bisedojnë për armëpushim

Rusia dhe Ukraina do të bisedojnë për një armëpushim, gjatë rundit të dytë të bisedimeve që do të mbahet më 3 mars, tha kryenegociatori i Moskës, teksa forcat ...

Aerokompania Wizz Air ofron 100,000 vende falas për refugjatët ukrainasë

Linja ajrore evropiane me kosto të ulët Wizz Air ka njoftuar se do të ofrojë 100,000 vende falas në fluturimet me distanca të shkurtra për refugjatët ukrainasë.

Pse pushtimi i qytetit të Khersonit do të ishte i rëndësishëm për Rusinë

Nëse konfirmohet, dhe deri më tani kemi vetëm ministrinë ruse të mbrojtjes që e ka konfirmuar, atëherë pushtimi i këtij qyteti jugor me pothuajse 300,000 banorë do ...

Ku janë strehuar refugjatët ukrainasë?

Kombet e Bashkuara kanë konfirmuar se gjithsej 677,243 refugjatë ukrainasë kanë hyrë deri më tani në vendet fqinje.

Të paktën 5 të vrarë në sulmet pranë kullës televizive në Kiev

Sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, pesë persona u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën në sulmet pranë Kullës së TV në Kiev.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes paralajmëron 'sulm psikologjik' nga Rusia

Ndërsa Rusia po paralajmëron për sulme në Kiev, ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksiy Reznikov ka paralajmëruar për një "sulm psikologjik" të mundshëm nga Rusia.

Ursula von der Leyen: Do blejmë armë për një vend që është nën sulm

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka thënë se do përdorin buxhetin për të blerë armë për vendet  nën sulm, duke iu referuar ...

Zhvillimet e deritanishme në Ukrainë

Sapo ka ikur mesdita në Kiev, ku temperaturat e akullta i kanë shtuar shqetësimet e ukrainasve ndërkohë që qyteti përgatitet për një sulm të madh rus.