Postet nga: AGRESIONI RUS

BE ndalon mediat shtetërore ruse RT dhe Sputnik, shkak dezinformimi mbi Ukrainën

Mediat ruse të kontrolluara nga shteti sikurse RT dhe Sputnik do të ndalohen në Bashkimin Evropian. Shkak për vendimin që hyri menjëherë në fuqi janë bërë fushatat ...

Zonat e ndalim-fluturimit nuk do të funksionojnë, por si t'ia bëjmë për t'i dalë në ndihmë Ukrainës?

Forcat e Vladimir Putinit po i rrethojnë qytetet Kharkiv, Kherson dhe Mariupol, dhe një kolonë 60 kilometërshe e gjatë me automjete të blinduara ruse është në veri të Kievit në ...

Boeing pezullon mirëmbajtjen e avionëve për linjat ajrore ruse

Kompania Boeing ka pezulluar të gjitha pjesët, mirëmbajtjen dhe mbështetjen teknike për linjat ajrore ruse ndërsa konflikti vazhdon, njoftoi kompania të martën.

Pse është kaq e vështirë t’i numërosh viktimat në luftë

Një sfidë në një konflikt luftarak gjithmonë ka qenë konfirmimi i pavarur i një numri të saktë të viktimave.

Ukraina dhe Rusia do të bisedojnë për armëpushim

Rusia dhe Ukraina do të bisedojnë për një armëpushim, gjatë rundit të dytë të bisedimeve që do të mbahet më 3 mars, tha kryenegociatori i Moskës, teksa forcat ...

Aerokompania Wizz Air ofron 100,000 vende falas për refugjatët ukrainasë

Linja ajrore evropiane me kosto të ulët Wizz Air ka njoftuar se do të ofrojë 100,000 vende falas në fluturimet me distanca të shkurtra për refugjatët ukrainasë.

Pse pushtimi i qytetit të Khersonit do të ishte i rëndësishëm për Rusinë

Nëse konfirmohet, dhe deri më tani kemi vetëm ministrinë ruse të mbrojtjes që e ka konfirmuar, atëherë pushtimi i këtij qyteti jugor me pothuajse 300,000 banorë do ...

Ku janë strehuar refugjatët ukrainasë?

Kombet e Bashkuara kanë konfirmuar se gjithsej 677,243 refugjatë ukrainasë kanë hyrë deri më tani në vendet fqinje.