Postet nga: AGRESIONI RUS

Lavrov viziton Kinën për bisedime për luftën në Ukrainë

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov viziton Kinën të hënën dhe të martën për të diskutuar mbi luftën në Ukrainë dhe thellimin e ...

Rusia sulmon me raketa Kievin

Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko, tha se dhjetë persona, përfshirë një vajzë 11-vjeçare u plagosën, përderisa mbrojtja ajrore ukrainase zmbrapsi një sulm masiv me raketa ndaj ...

Borrell i kërkon BE-së përforcimin e industrisë së mbrojtjes për kërcënime të mundshme

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i ka kërkuar bllokut të forcojë industrinë e mbrojtjes dhe të plotësojë rezervat në mënyrë që ...

Shefi i NATO-s: Ukraina ka nevojë për armë, jo për flamuj të bardhë

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, u shpreh kundër komenteve të Papa Françeskut i cili tha se Ukraina duhet të ketë "guximin e flamurit të bardhë" derisa sugjeroi se ...

Vriten disa civilë nga sulmet ruse në Ukrainë

Rusia i ka vazhduar sulmet kundër zonave civile në Ukrainë të enjten, duke vrarë civilë dhe duke shkaktuar dëme materiale, thanë ushtria ukrainase dhe zyrtarët rajonalë.

“Sanksionet e papara” s’e ndalën makinën luftarake të Putinit

Në dhjetor të vitit 2021, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e paralajmëroi homologun rus, Vladimir Putin, se pushtimi i Ukrainës do të sillte “pasoja ekonomike për ...

NATO nuk planifikon dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë

NATO nuk planifikon të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë, tha të martën një zyrtar i aleancës, pasi presidenti francez, Emmanuel Macron tha se asgjë nuk mund ...

Konjufca në dyvjetorin e sulmit të Rusisë në Ukrainë: Serbia e gatshme të shtyjë përpara planet e Putinit në rajon

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në dyvjetorin e pushtimit të Rusisë në Ukrainë përmes një shkrimi deklaroi se ky sulm i ofroi botës dy opsione, ...