Postet nga: AGRESIONI RUS

Forcat ruse kanë e 'pushtuar' centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Forcat ruse e kanë "pushtuar" termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia (NPP) në Ukrainën jugore pasi një zjarr shpërtheu në objekt herët të premten, sipas Inspektoratit Rregullator Shtetë...

Dhoma e Ulët e Rusisë miraton ligjin që kriminalizon 'diskreditimin e ushtrisë ruse'

Dhoma e Ulët e Parlamentit rus ka miratuar një ligj që e kriminalizon përhapjen e informacionit të rremë që diskrediton ushtrinë ruse dhe çdo thirrje për sanksione ...

Ukrainë, Centrali bërthamor i Zaporizhzhia në zjarr

Sytë e të gjithëve janë të drejtuar tek centrali bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë, ku zyrtarët raportuan një zjarr që shpërtheu mes bombardimeve të forta nga forcat ...

Dita e nëntë e luftës në Ukrainë

Sot është dita e nëntë e sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, lufta e parë tokësore në Evropë në dekada. 

BE-ja do t'u japë mbrojtje të përkohshme të gjithë refugjatëve që ikin nga konflikti në Ukrainë

Bashkimi Evropian do t'u japë mbrojtje të përkohshme të gjithë refugjatëve që ikin nga konflikti në Ukrainë, sipas Komisioneres për Çështjet e Brendshme të bllokut, Ylva Johansson.

Moldavia aplikon për anëtarësim në BE

Moldavia ka aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në BE, njoftoi presidentja moldave Maia Sandu.

Gjeorgjia aplikon për anëtarësim zyrtar në BE

Ish-republika sovjetike e Gjeorgjisë e ka nënshkruar zyrtarisht kërkesën për anëtarësim në Bashkimin Evropian, tha kryeministri i këtij vendi Irakli Garibashvili në një ...

SHBA aktivizon ekipin e reagimit bërthamor

Sekretarja amerikane e Energjisë, Jennifer Granholm, ka shkruar në Twitter se ka folur me ministrin e energjisë të Ukrainës pas raportimit për shpërthim zjarri në termocentralin Zaporizhzhia. ...