Postet nga: Afganët

Osmani takon komandantin e Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim komandantin e Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s në Napoli, admiralin Robert P. Burke.

Abbott mirënjohës për mikpritjen kosovare

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, ka shprehur mirënjohjen ndaj Kosovës për pritjen që u bëri refugjatëve afganë pak orë më parë.

111 afganë kanë arritur sot, nesër fluturimi i radhës

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tha se numri i shtetasve afganë që kanë ardhur sot është 111.

Arrin grupi i parë i afganëve në Kosovë

Në Kosovë të dielën më 29 gusht, arriti grupi i parë i qytetarëve afganëve, prej rreth 100 personash, të cilët kanë ikur nga shteti i tyre, pasi talibanë...

Shtyhet ardhja e afganëve në Kosovë?

E paqartë mbetet ardhja e refugjatëve afganë në Kosovë, ani se vendi ynë u pajtua që të pranoj një numër të shtetasve të Afganistanit pas kërkesës ...

Parlamenti Studentor i UP-së paralajmëron protesta: S’do të lejojmë në asnjë formë vendosjen e afganëve në konvikte

Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina, ka mbajtur një konferencë për media rreth zërave për vendosjen e refugjatëve afganë në Qendrën e ...

Shqipëri, studiuesit analizojnë gjuhën e ashpër në rrjetet sociale ndaj afganëve

Vendimi i qeverisë për strehimin e përkohshëm të disa qindra afganëve në Shqipëri, nxiti një gjuhë të ashpër fyese, raciste dhe denigruese në rrjete ...

Qeveria do t'i verifikojë sipas nevojës refugjatët afganë që priten të strehohen në Kosovë

Qeveria e Kosovës sot ka marrë vendim t'i ofrojë mbrojtje të përkohshme dhe të menjëhershme kontraktorëve afganë, të cilët aktualisht punojnë për NATO-në, pë...