Postet nga: tensionet ne veri te kosoves

SHBA i bën thirrje Serbisë të vazhdojë dialogun me Kosovën dhe t’i ulë tensionet

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Matthew Miller, i ka bërë thirrje Serbisë të vazhdojë dialogun me Kosovën dhe t’i de-përshkallëzojë ...

Hiqjani “sanksionet” Kosovës! - Kërkesa e drejtuesve të Komisioneve parlamentare të 12 vendeve drejtuar BE-së

Kryesues të Komisioneve të Punëve të Jashtme të parlamenteve të 12 vendeve europiane përmes një deklarate të përbashkët drejtuar Përfaqësuesit të Lartë për Politikë ...

Kurti në takim me emisarin Peach: Kontingjenti prej 200 ushtarëve britanikë në Kosovë po i kontribuon situatës së sigurisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim të dërguarin e posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, lordin Stuart Peach, ...

Ristuccia: Gjithçka që lidhet me sigurinë në Kosovë, duhet koordinuar me KFOR-in

Komandanti i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, Angelo Ristuccia, ka thënë të martën se gjithçka që lidhet me sigurinë në Kosovë, duhet të bëhet në ...

Hill: Pres përpjekje të reja në shtator për zgjidhjen e krizës në veri të Kosovës

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha në një intervistë me programin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës se Asociacioni i komunave me shumicë serbe dhe ...

Delawie: Kosova të integrojë serbët, për të tejkaluar tensionet me Uashingtonin

Ish-Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, thotë se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës janë të forta, por pranon se ...

Ambasadori Hovenier i pret në takim disa politikanë serbë të Kosovës

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, i ka pritur të martën në një takim disa politikanë serbë të Kosovës për, siç tha, të biseduar për çështjet ...

Kongresisti amerikan bisedon me Zëvendës Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare për tensionet mes Kosovës dhe Serbisë

Kongresisti amerikan, Ritchie Torres, ka njoftuar se ka zhvilluar një bisedë me Zëvendës Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Jonathan Finer, lidhur me tensionet ndërmjet Kosovës ...