Postet nga: Christopher Hill

Kosova apo Serbia më afër NATO-s, ky është shpjegimi i zyrtarit të Aleancës Veri-Atlantike

Një deklaratë e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, në televizionin shtetëror serb RTS se "Serbia është shumë më afër NATO-s sesa ...

Osmani i kundërpërgjigjet ambasadorit Hill: Vetëm një shtet është më larg NATO-s se Serbia, e ai është Rusia

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani i është kundërpërgjigjur deklaratës së ambasadorit të ShBA-së në Serbi, Christopher Hill, i cili në një intervistë për RTS-in tha ...

Hill: Vendimi i BQK-së për dinarin, një befasi e panevojshme

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, tha se vendimi i Bankës Qendrore të Kosovës që të mos lejojë pagesat në Kosovë me dinarin serb, ishte një “befasi e ...

Hill: SHBA e ka bërë të qartë se Asociacioni është element kyç që duhet të zbatohet

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë bërë të qartë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe është ...

Cilat janë karakteristikat e raketave “Javelin” që Kosova synon t'i blejë nga SHBA?

Kosova ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara t’i shesë raketave kundërtank “Javelin”. E SHBA, sipas ambasadorit amerikan në Serbi, Christopher Hill, e ka pranuar një kërkesë ...

Hill: ShBA e ka pranuar kërkesën e Kosovës për shitjen e raketave ‘Javelin’

Kosova së shpejti mund të pajisjet me një mjet të avancuar luftarak.

Hill: Serbët ta kuptojnë se fati i tyre është në duart e tyre, jo në Uashington, Bruksel dhe Pekin

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Serbi, Christopher Hill, tha më 13 dhjetor se “serbët duhet të kuptojnë se fati i tyre është në duart e ...

Hill: Kosova ta bëjë Asociacionin, Serbia të mos e pengojë Kosovën në anëtarësimin në bashkësinë ndërkombëtare

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, tha se Kosova vazhdon të mbetet një temë e vështirë, duke përmendur vitin 1999 dhe 2008 si data ...