Postet nga: shamia

Riaktualizohet çështja e bartjes së shamisë në shkolla

Deputetë nga Komisioni për të Drejtat e Njeriut në Kuvendin e Kosovës, kanë kërkuar nga Ministria e Arsimit që vajzave nën moshën 18 vjeçare, të ...

Nagavci: Nuk kemi të dhëna që ndonjë fëmije i është ndaluar vijimi i mësimit shkaku i shamisë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë kërkuar nga ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), Arbërie Nagavci, që të ndryshojë udhëzimin administrativ të ...

Evropianët i thonë ‘Jo’ shamisë së grave myslimane

Sipas një sondazhi të fundit amerikan, shumica e evropianëve perëndimorë mbështesin të paktën disa kufizime sa i takon veshjes së grave myslimane.

Shahistja indiane tërhiqet nga gara për shkak të shamisë

Kampionia indiane e shahut, Soumya Swaminathan, u tërhoq nga një turne aziatik në Iran, për shkak të ligjit për mbulim të detyrueshëm të kokës në ...

Presidenti Afgan u Kërkon Falje Grave për Shamitë

Presidenti afgan u ka kërkuar falje grave rreth komenteve për shaminë tradicionale.

Kosova e Bosnja Hedhin Poshtë Komentet e Ministrit Austriak për Perçe të Paguara

Autoritetet fetare dhe politike në Bosnjë dhe Kosovë hodhën poshtë deklaratën e ministrit të jashtëm austriak Sebastian Kurz se gratë në këto vende paguhen për ...

Një Shtresë Tjetër e Pëlhurës Shoqërore: Gratë e Mbuluara të Kosovës

Sumeja Kqiku gjithmonë kishte ëndërruar ta studiojë mjekësinë dhe një ditë të bëhej pediatre. Por entuziazmi iu pre në vitin 2015 kur ajo u paraqit te Fakulteti i ...