Postet nga: Arsim

30 ditë pa zgjidhje për grevë në arsim

Pakë ditë para se të fillonte viti shkollor 2022/23 Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), kishte njoftuar se mësimdhënësit do të jenë në ...

Deputeti i LVV-së me propozim për sindikalistët: Fëmijët të kthehen në shkollë, por të mos vendosen notat

Gjatë takimit të sotëm në mes SBAShk-ut, Komisionit për Arsim, ministres Nagvaci dhe ministrit Hekuran Murati është diskutuar lidhur me grevën në arsim dhe në sektorin publik ...

Rrahman Jasharaj nuk merr pjesë në takimin mes SBAShK-ut dhe ministrave në Komisionin për Arsim

Sot është paraparë që Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport të diskutojë lidhur me grevën e përgjithshme në arsim me ministren e Arsimit, ...

Ministrja e Arsimit bën thirrje të ndërpritet greva në arsim

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, u ka bërë thirrje edhe një herë mësimdhënësve që të fillojnë procesin mësimor në shkolla. Përmes një reagimi ...

DKA në Suharekë ende pa vendim për mësuesen që nuk iu lejua të hynte në shkollë me shami

Javën e kaluar KALLXO.com ka raportuar për Remzie Lezin, mësueses që i ishte pamundësuar që të hyjë në shkollën “Flamuri i Arbërit” në ...

Shkaku i shamisë mësueses në Suharekë nuk po i lejohet të hyjë në shkollën ku ajo jep mësim

Remzije Lezit nga Reshtani i Suharekës i është pamundësuar që të hyjë në shkollën “Flamuri i Arbërit” ku ajo ushtron profesionin e saj si mësuese ...

Greva e mësimdhënësve, presidentja Osmani: Jam në anën e nxënësve

Presidentja Vjosa Osmani ka reaguar pas zhvillimeve të fundit rreth grevës në arsim. Për shkak të grevës sot nuk u zhvillua mësimi në shumicën e ...

Ministria e Arsimit: Jemi informuar për presione të shumta politike në shkolla

Për shkak të grevës shumica e shkollave në vend sot nuk kanë mbajtur mësim, në ditën e parë të vitit të ri shkollor.