Postet nga: Rumani

Rumani: Katër viktima pas shpërthimit në një fabrikë të municionit

Katër persona, përfshirë edhe një grua, u vranë dhe katër të tjetër u plagosën pas një shpërthimi të një mine në një fabrikë të ...

Politikanët rumunë përhapin dezinformata për vaksinimin

Diana Sosoaca, avokate, 45 vjeçe, është një nga kundërshtaret më të zëshme të vaksinimit në Rumani. Ajo është gjithashtu deputete e Parlamentit rumun.

Presidenti i Rumanisë propozon kryeministrin e ri

Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis, e propozoi të hënën udhëheqësin e qendrës së djathtë, Dacian Ciolos, si kandidat për formimin e Qeverisë së re.

Shtatë të vdekur nga zjarri në një spital të Rumanisë

Një zjarr në një spital të Rumanisë, ku trajtohen pacientët me koronavirus, la të vrarë shtatë persona, bëri të ditur ministri i Brendshëm i këtij vendi, ...

Së paku një i vdekur dhe 5 të plagosur nga shpërthimi në një rafineri në Rumani

Së paku një person ka vdekur dhe pesë të tjerë janë plagosur nga një shpërthim në një rafineri të naftës së papërpunuar Petromidia në Rumani.

Rumania dënon vajzën e ish-presidentit për pastrim parash

Vajza e madhe e ish-presidentit të Rumanisë Traian Basescu dhe ish-ministrja Elena Udrea u dënuan për përfshirje në një skemë pastrimi parash për të paguar pë...

Rumania mban zgjedhjet parlamentare

Qytetarët në Rumani i janë drejtuar qendrave të votimit për të votuar për zgjedhjet parlamentare, në të cilat pritet të përcaktohet nëse liberalët pro-evropianë ...

10 pacientë me coronavirus vdesin nga zjarri në një spital në Rumani

Të paktën 10 njerëz kanë humbur jetën dhe disa të tjerë janë lënduar rëndë dje nga një zjarr në një spital që trajton pacientë me coronavirus ...