Postet nga: rreziku

Zëdhënësja e BE-së: Dezinformatat ruse mund t'i rrisin tensionet në Kosovë

Ballkani Perëndimor është duke u përballur me dezinformata prej Rusisë, përmes së cilave Moska tenton të pengojë integrimin e rajonit në Bashkimin Evropian.

Vozisnin pa patentë dhe lejuan pasagjerët të dilnin në dritare të veturave, gjobiten disa persona në Shtime

Polica ka bërë të ditur më 17.05.2024 se ka gjobitur disa persona të cilët gjatë vozitjes kanë lejuar që pasagjerët të dalin me gjysmën e trupit jashtë ...

Rreziku prej inteligjencës artificiale në përçarjen e botës në kohë zgjedhjesh

Inteligjenca artificiale (IA) është duke shumëfishuar kërcënimin për dezinformim në gjithë botën, duke e bërë më të lehtë për secilin që e ka ...

Albanologët paralajmërojnë rrezik për shqipen e folur në diasporën historike shqiptare

Varietetet e shqipes së folur në ngulimet e hershme shqiptare në disa vende evropiane, si: në Itali, Zarë të Kroacisë, Ukrainë, Greqi, Siri, Turqi, etj., rrezikohen të harrohen nga folë...

Banorët e fshatit Vrellë të Istogut të rrezikuar nga përçuesit elektrikë të dëmtuar - FOTO

Disa përçues dhe një shtyllë elektrike në rrugën “Qazim Hakaj”, të fshatit Vrellë në Istog, janë dëmtuar dhe kjo po paraqet rrezik për banorët ...

Nën alarm: Si nisën tensionet në veri?

Gjendja e sigurisë në veriun e Kosovës, në katër komuna me shumicë serbe, vazhdon të jetë e tensionuar. Derisa përpjekjet për të qetësuar gjendjen nga ...

Shtërpcë, policia jep detaje për të dyshuarit që bllokuan rrugën

Disa persona janë shoqëruar në policisë pasi kanë bllokuar një rrugën kryesore në Shtërpcë, duke shkaktuar rrezik në trafikun publik.

‘Çdo 5 vjet Kosova mund të goditet nga tërmeti deri në 5 shkallë të rihterit’

Nisur nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë këtë të hënë, në emisionin #KallxoPernime është diskutuar për tërmetet dhe kapacitetet e Kosovës karshi kë...