Postet nga: obeziteti

Mbi një miliard njerëz përballen me obezitet në botë

Më shumë se një miliard njerëz janë duke jetuar me obezitet në gjithë botën, sipas gjetjeve më të fundit të publikuara në revistën shkencore Lancet.

Studimi - Vetmia dhe izolimi social faktorët më të mëdhenj të rrezikut të vdekjes tek njerëzit me obezitet

Një studim i fundit i qershorit 2023, sugjeron se adresimi i vetmisë dhe izolimit social mund t’i zvogëlojë rreziqet shëndetësore për individët e klasifikuar si ...

Humbja e peshës ndihmon në menaxhimin e sëmundjes së astmës

Mediumi prestigjioz amerikan, CNN, ka dalë me një artikull hulumtimi dhe këshillëdhënie lidhur me humbjen e peshës  dhe menaxhimin e sëmundjes së astmës.

Studimi: Të rriturit me mbipeshë dhe me presion të lartë të gjakut, me shumë gjasa për vdekje të hershme 

Miliona individë të rritur të moshës së mesme, të cilët janë me mbipeshë me presion të lartë të gjakut, kolesterol ose nivele të glukozës, kanë rreth një ...

Ilaçi Wegovy kundër diabetit mund të ndihmojë miliona njerëz të luftojnë mbipeshën dhe sëmundjet kardiovaskulare

Problemi i obezitetit dhe diabetit në SHBA ka marrë përmasa epidemike. Prandaj, nuk është për t'u habitur që industria farmaceutike po kërkon intensivisht barna dhe terapi të ...

Personat me mbipeshë kanë nevojë për përkrahje institucionale

Brenda një muaji 260 pacientë që kanë probleme me mbipeshën kanë kërkuar ndihmë në Qendrën për Menaxhimin e Obezitetit në Maqedoninë e Veriut.

Gjysma e botës në rrugën e duhur për të qenë me mbipeshë deri në vitin 2035

Kliko këtu, bashkohu në grupin e KALLXO në Viber dhe informohu në kohë reale me lajmet kryesore gjatë ditës

Problemi me obezitetin në Evropë - Britania e Madhe dhe Greqia renditen më së keqi

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka kërkuar Evropës ta ndryshojë "epideminë" e saj të obezitetit, e cila, sipas vlerësimeve të bëra, se ...