Postet nga: lufta e fundit ne kosove

'Më thanë serbët që ekspozita e radhës do të jetë me fotografi të familjes tënde'

Ilaz Bylykbashi i cili filloi punën si fotoreporter në fund vitet e ’70-a, ka rrëfyer momentin kur është rrahur nga forcat serbe në vitin 1992.

Fotografitë më të vështira për fotoreporterin Ilaz Bylykbashi

“Fotografia që më ka shkatërruar ka qenë arkivoli i parë që e kam hapë në Suharekë të ushtarëve shqiptarë që u kthyen të vrarë. Ajo s’ka qenë ...

Kurti: Po vazhdojmë punën duke i dhënë prioritet ndriçimit të fatit dhe vendndodhjes së të zhdukurve

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është deklaruar sot në Facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve.

Shefja e UNMIK-ut bën thirrje që autoritetet ta trajtojnë me prioritet çështjen e personave të zhdukur

Në Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve, Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm (PSSP) dhe Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka bërë thirrje ...

Krerët e shtetit: Harta ku bashkësia ndërkombëtare duhet t’i kërkojë të zhdukurit me dhunë është Serbia

Me rastin e 30 gushtit, Ditës Ndërkombëtare të të Zhdukurve, krerët e shtetit kanë bërë nderime tek Memoriali për të Pagjeturit në Prishtinë.

Në 80 vjetorin e lindjes së Ukshin Hotit, Kurti kërkon drejtësi për të pagjeturit

Në 80 vjetorin e lindjes së veprimtarit Ukshin Hoti, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka bërë nderime te Parku Memorial "Të pagjeturit" në hapësirat e Bibliotekës Kombë...

Prishtinë, gjenden mbetje mortore, dyshohet të jenë të një viktime të luftës së fundit

Në varrezat e lagjes “Mati”, në Prishtinë, janë gjetur mbetje mortore të një personi, të cilat dyshohet se i takojnë luftës së fundit në Kosovë.

Libri me histori lufte i Ag Apollonit promovohet në Hagë më 17 shkurt

Dokuromani i Ag Apollonit “Një fije shprese një fije shkrepse”, do të promovohet në Hagë të Holandës, më 17 shkurt në simbolikë të 15-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.