Postet nga: Lituania

Rusia kërcënon me ‘pasoja të rënda’ pas vendimit të Lituanisë për bllokimin e mallrave hekurudhore

Sot është dita e 119 e invazionit ushtarak rus në Ukrainë. Zhvillimet e fundit në dhe rreth këtij invazioni jane si në vijim:

Rusia paralajmëron anëtaren e NATO-s për 'bllokadën' e mallrave në Kaliningrad

Të hënën më 20 qershor, Rusia paralajmëroi Lituaninë, e cila është njëkohësisht edhe anëtare të NATO-s se nëse transiti i mallrave në enklavën ...

Presidentja Vjosa Osmani pritet në takim nga kryeministrja e Lituanisë

Presidentja Vjosa Osmani është pritur në takim nga kryeministrja e Lituanisë, Ingrida Simonyte.

Presidentët e Polonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë vizitojnë Kievin

Presidentët e katër vendeve fqinje me Rusinë, do të vizitojnë sot Kievin, në një shprehje mbështetjeje për Ukrainën, pasi Presidenti Putin u zotua ta vazhdojë ...

Gjermania, Lituania dhe Letonia dëbojnë diplomatë rusë

Lituania tha se ka dëbuar ambasadorin rus në Vilnius dhe ka kërkuar ambasadori i saj në Moskë të kthehet në shtet, në përgjigje të raportimeve se forcat ...

SHBA do të rrisë prezencën ushtarake në Lituani

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka bërë të ditur transferimin e më shumë trupave amerikane në shtetet baltike.

4 vende të tjera ndalojnë linjat ajrore ruse nga hapësira e tyre ajrore

Estonia, Rumania, Lituania dhe Letonia do të ndalojnë linjat ajrore ruse nga hapësira e tyre ajrore, njoftuan vendet të shtunën, raporton CNN.

Lituania dhe Moldavia do të shpallin gjendje të jashtëzakonshme

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu, ka njoftuar se do t'i kërkojë parlamentit të vendit të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme.