Postet nga: estonia

Estonia thotë se është e gatshme ta mbyllë kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një ...

Mbyllet tubacioni i gazit mes Finlandës dhe Estonisë

Një tubacion nënujor i gazit që lidh Finlandën dhe Estoninë u mbyll më 8 tetor pas një rënieje të papritur të presionit, që me gjasë është shkaktuar nga ...

Shtetet baltike i ndalojnë automjetet me targa ruse në përputhje me interpretimin e sanksioneve të BE-së

Estonia, Letonia dhe Lituania e kanë ndaluar hyrjen e automjeteve me targa ruse në territorin e tyre, një veprim i përbashkët në përputhje me një interpretim të ...

Partia Reforme e qendrës së djathtë të Estonisë del e para në zgjedhjet parlamentare

Kliko këtu, bashkohu në grupin e KALLXO në Viber dhe informohu në kohë reale me lajmet kryesore gjatë ditës

Ambasadori i Estonisë largohet nga Rusia

Ambasadori i Estonisë, Margus Laidre, u largua nga Moska me kërkesë të ministrisë së Punëve të Jashtme ruse.

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për "rusofobi".

Aleatët baltikë të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike

Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë, duke e ...

Estonia, Austria, Finlanda e Kroacia mbështesin aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

Estonia, Austria, Finlanda e Kroacia janë vendet e radhës që kanë mbështetur aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.