Postet nga: bjellorusi

Putin viziton Bjellorusinë dhe takon Lukashenkën

Presidenti rus, Vladimir Putin, do të udhëtojë në Bjellorusi, udhëtimi i tij i parë në më shumë se tre vjet, për të takuar aleatin e tij Aleaksandr ...

Vdes papritur ministri i Jashtëm bjellorus Vladimir Makei

Ministri i Jashtëm bjellorus Vladimir Makei, i cili ka mbajtur këtë detyrë për një kohë të gjatë, ka vdekur papritur. Lajmi u njoftua të shtunën nga ...

Bjellorusia thotë se 9.000 trupa ruse do të vendosen atje

Ministria e Mbrojtjes në Minsk ka njoftuar se më pak se 9.000 trupa ruse do të vendosen në Bjellorusi, si pjesë e një "grupimi rajonal" të forcave që ajo pretendon se ...

Çmimi Nobel për Paqe u jepet aktivistëve të të drejtave të njeriut në Ukrainë, Rusi dhe Bjellorusi

Komiteti Norvegjez i Nobelit ka vendosur t'i japë çmimin Nobel për Paqe për vitin 2022 avokuesve të të drejtave të njeriut, Ales Bialiatski nga Bjellorusia, organizatës ruse të ...

Bjellorusia shton në listën e terroristëve aktivistin e burgosur të opozitës dhe korrespondentin e REL-it

Shërbimi i Sigurimit të Bjellorusisë (KGB) ka shtuar 23 persona në listën e saj të terroristëve, duke përfshirë bashkëshortin e burgosur të lideres së opozitës ...

Edhe një aktivist bjellorus dënohet me burg për protestat kundër Lukashenkas

Një aktivist bjellorus është dënuar me burg për shkak të pjesëmarrjes e tij në një valë protestash kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale në gusht 2020, që i ...

Bjellorusi, dënim me vdekje për “aktet terroriste”

Bjellorusia do të aplikojë dënimin me vdekje për ata që tentojnë të kryejnë akte terroriste – akuza më të cilat është përballur kryetarja në mërgim e opozitë...

Biden nënshkruan projektligjet e sanksioneve që synojnë naftën ruse dhe tregtinë me Rusinë dhe Bjellorusinë

Presidenti Joe Biden nënshkroi të premten dy projektligje që vendosin sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë, njoftoi Shtëpia e Bardhë.