Postet nga: bjellorusia

Bjellorusia mban zgjedhje nën masa të rrepta sigurie, opozita bën thirrje për bojkot

Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të cilat opozita e vendit ka ...

Bjellorusia propozon rregull të ri për ta parashikuar përdorimin e armëve bërthamore

Bjellorusia do ta propozojë një doktrinë të re ushtarake që, për herë të parë, përfshin dispozita për përdorimin e armëve bërthamore, ka deklaruar ministri ...

Bjellorusët: Lukashenko nënshkruan një ligj të ri që i jep atij imunitet të përjetshëm nga ndjekja penale

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Lukashenko e ka nënshkruar një ligj të ri që i jep atij imunitet të përjetshëm nga ndjekja penale dhe i parandalon liderët ...

Olimpiada e Parisit: Merret vendimi përfundimtar për atletët rusë e bjellorusë

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar njoftoi këtë të premte se atletët rusë dhe bjellorusë do të mund të marrin pjesë në Lojërat Olimpike të Parisit, për ...

Lukashenko: Bjellorusia do të përdorë armë bërthamore në rast "agresioni"

Bjellorusia do të ishte e gatshme t’i përdorte armët bërthamore të dhëna nga aleati i ngushtë Rusia përballë "agresionit" të huaj, ka deklaruar të ...

Lituania, foto:Freedom House

Lituania do t’i mbyllë dy prej gjashtë pikave kufitare me Bjellorusinë

Lituania do t’i mbyllë përkohësisht dy prej gjashtë pikave kufitare me Bjellorusinë, për shkak të prezencës së mercenarëve të grupit rus Wagner në kë...

Polonia planifikon stacionimin e rreth 10,000 trupave përgjatë kufirit me Bjellorusinë

Polonia po planifikon t’i vendosë deri në 10,000 trupa shtesë në kufirin me Bjellorusinë për t’i mbështetur Rojet Kufitare, tha të enjten ministri i mbrojtjes, Mariusz Bł...

BE zgjat sanksionet ndaj Bjellorusisë

Bashkimi Evropian njoftoi për zgjatjen e sanksioneve kundër Bjellorusisë për shkak të mbështetjes që Minsku i ofron agresionit rus kundër Ukrainës.