Postet nga: liban

Osmani takon kryeministrin e Libanit, Najib Mikati

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron në New York, ku po mbahet sesioni i 78-të i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, ka zhvilluar një takim ...

Liban - Një person i armatosur merr peng stafin e bankës - kërkon tërheqjen e kursimeve të tij

Duke kërkuar tërheqjen e kursimeve të tij, një person i armatosur, 42-vjeçari Bassam al-Sheikh Hussein, është futur në bankën Federale të Bejrutit (Liban) duke kërcë...

Si e zgjeron Hezbollahu shtrirjen e Iranit në Lindje të Mesme?

Hezbollah, grup shiit i Libanit, ka punuar me Iranin në Lindje të Mesme, prej kur është themeluar më 1982.

Njeriu më i pasur në Liban është zgjedhur prapë kryeministër i vendit

Najib Mikati i cili ka shërbyer dhe dy herë më parë si kryeministër i Libanit, është zgjedhur prapë në këtë pozitë, raporton CNN.

Netanyahu thotë se armatimi i Hezbollahut ndodhet pranë një depoje të gazit në Bejrut

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi të martën grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve pranë një "stacioni karburanti" në Bejrut, duke paralajmëruar pë...

Vrasja e ish-kryeministrit libanez, dënohet i akuzuari kryesor

Një gjykatë e mbështetur nga Kombet e Bashkuara e ka shpallur fajtor një anëtar të grupit Hezbollah, për komplotin e vrasjes së ish-kryeministrin të Libanit, Rafik al-Hariri ...

OKB-ja paralajmëron krizë humanitare në Liban

Agjencitë e Kombeve të Bashkuara kanë paralajmëruar për krizë humanitare në Liban, pas shpërthimit shkatërrues të së martës në Bejrut.

Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë pretendimin e Trumpit për Bejrutin

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Mark Esper ka thënë të mërkurën se shumica e njerëzve besojnë që shpërthimi i së martës në Liban, i cili ...