Postet nga: Krimet e Luftës

Dragisha Millenkoviq po dyshohet se kishte goditur të burgosurit e luftës me shkop, grushte e shqelma

Policia e Kosovës ka arrestuar të mërkurën Dragisha Millenkoviq nga Graçanica nën dyshimet për krime lufte.

Pikëpyetje të ngritura rreth përfaqësimit të viktimave në Gjykatën Speciale

Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë kanë caktuar një avokat i cili do të shërbejë si përfaqësues ligjor për 140 viktimat e akredituara në gjyqin ...

Qalaj: Ndërkombëtarët kanë dështuar të trajtojnë krimet e luftës në Kosovë

Rashit Qalaj, ish-drejtor i Policisë, tash deputet i PDK-së, ka lënë fajtorë ndërkombëtarët për mostrajtimin e krimeve të luftës në Kosovë.

Alija: Qeveria në dialog me Serbinë të kërkojë bashkëpunim ndërkombëtar

Amer Alija nga Fondi për të Drejtën Humanitare, ka thënë se Prokuroria ka nevojë për një staf mbështetës, analistë, hulumtues e ekspertë të ndryshë...

Pse nuk mund të ketë sukses hetimi i krimeve të luftës?

Kreshnik Gashi, redaktor në KALLXO.com, ka thënë se caktimi i 41 policëve për t'i trajtuar krimet e luftës është shumë pak.

Më shumë se gjysma e hetuesve të rinj për krime të luftës janë pa përvojë në hetime

Qindra dosje për krimet e luftës të cilat tashmë janë mbledhur, e bartur dhe priten që të hetohen nga 41 hetues policorë të departamentit më të ri që funksionon ...

Gashi: Shteti i Kosovës nuk po bën asgjë për krimet e luftës, serioziteti i tyre është qesharak

Kreshnik Gashi, redaktor në KALLXO.com, ka thënë se shteti i Kosovës nuk po bën asgjë për krimet e luftës.

Aktakuzë ndaj pjesëtarit rezervë të forcave policore të Serbisë për dhunim seksual gjatë luftës

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur sot aktakuzë në mungesë ndaj të akuzuarit me iniciale G.P. për vepër penale të dhunimit gjatë luftë...