Postet nga: bekim blakaj

Bekim Blakaj - Fituesi i çmimit “Evropiani i Vitit 2024”

Me rastin e shënimit të Ditës së Evropës, Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë i ka ndarë çmimin “Evropiani i Vitit 2024”, Drejtorit Ekzekutiv të Fondit për ...

Vrasja e fëmijëve në luftë: Drejtësi e papërfunduar 

Hera e fundit që Fadil Muqolli i ka parë katër fëmijët e tij ishte 17 prilli i vitit 1999. Së bashku me nënën e tyre dhe anë...

Rifillimi i dialogut, pritjet dhe skepticizmi për fatin e të zhdukurve dhe kthimin e të zhvendosurve

Pas 20 muajsh të pezullimit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, përfaqësuesit e të dyja vendeve u takuan në Bruksel të enjten, për të rifilluar procesin e ...

Bekim Blakaj: E çuditshme sesi pa u konfirmuar aktakuza, dolën informacione për përmbajtjen

Se Dhomat e Specializuara do ngrisin aktakuzë ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi ka qenë e pritur, pasi emri i tij është përmendur edhe në raportin e ...

Blakaj: Nuk është vënë drejtësi as për 1% të viktimave të luftës

Javë më parë në opinion u hap tema e amnistimit të krimeve të luftës në Kosovë.

Një fotografi rikthen mijëra dhimbje

Një fotografi e shfaqur në ambientet e Kuvendit të Kosovës të enjten, freskoi dhimbjen e mijëra grave shqiptare që janë dhunuar seksualisht nga forcat serbe gjatë viteve 1998-1999.

Blakaj: Shfaqja e një fotografie të tillë në publik është e papranueshme

Shfaqja e një fotografisë nga deputetja Flora Brovina po konsiderohet e papranueshme nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë.

Nuk pritet rezultat nga rezoluta për 'dënimin e gjenocidit serb' gjatë luftës

Komisioni Parlamentar Ad-hoc për hartimin e Projekt-Rezolutës për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë, nuk pritet të mbërrijë ndonjë ...