Postet nga: krimet e luftës në kosovë

Drita Hajdari komenton deklaratën e ministres së Drejtësisë se nuk ka pasur vullnet për trajtim të krimeve të luftës në kohën e Lumezit

Udhëheqësja e Departamentit të krimeve të luftës në Prokurorinë Speciale, Drita Hajdari, ka reaguar lidhur me deklarimin e ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, se në kohë...

Trajtimi i krimeve të luftës në Kosovë - LIVE

Sonte në emisionin “Kallxo Përnime” po transmetohet emisoni për krimet e luftës në Kosovë.

Pas raportimit në KALLXO.com, Prokuroria Speciale nis hetimet për krime lufte

Prokuroria Speciale e Kosovës e ka njoftuar zyrën ligjore të BIRN-it se pas transmetimit të dokumentarit të KALLXO.com dhe pas pranimit të informacioneve nga zyra ligjore e ...

Dëshmitë e gazetarit britanik për masakrën e Krushës së Vogël ndihmojnë drejtësinë

Gazetari britanik John Sweeney gjeti prova për një masakër të kryer në Kosovë në vitin 1999, të cilat u përdorën në gjyqin e zyrtarëve të lartë ...

Para vendimit për krime lufte, fotografitë e viktimave të masakrës vendosen në rrethojat e gjykatës

Pak para se gjykata e Prizrenit ta japë verdiktin e vet në gjykimin për krime lufte ndaj Darko Tasiq, në rrethojat e gjykatës janë varur fotografi të viktimave ...

16 baballarë dhe djem të masakruar: Një familje kosovare e shkatërruar

Gjatë luftës në Kosovë në prill 1999, forcat serbe morën 16 burra dhe djem nga e njëjta familje, i vranë ata dhe ua fshehën eshtrat në një varr ...

Gjykimi për krime lufte, banorët e Krushës së Vogël nesër protestojnë para gjykatës

Banorët e Krushës së Vogël kanë paralajmëruar se nesër me fillim nga ora 10:00 do të protestojnë para Gjykatës së Prizrenit.

AP: Familjet kosovare kërkojnë përgjigje 21 vjet pas luftës

Çabër, Kosovë (Assosiated Press)  -   Halil Hasani, është i bindur që katër djemtë e tij janë gjallë dhe burgosen diku në Serbi, pak më shumë se dy dekada ...