Postet nga: Këshilli Evropian

Shqipëria i dorëzon Këshillit të Evropës rezolutën për raportin e Dick Martyt

Shqipëria ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën për rishikim të Rezolutës të vitit 2011 të Këshillit të Evropës, përmes së cilës janë ngritur ...

Vjosa Osmani shkon në Bruksel për takimin me liderët e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Presidentja e vendit Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Bruksel në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor.

Kurti njoftoi presidentin e Këshillit Evropian se kur do të aplikojë Kosova për statusin e vendit kandidat në BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës zyrtare të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka njoftuar atë për aplikimin për statusin e vendit ...

Frika e ndikimit rus: BE angazhohet për zgjidhje të krizës në Bosnje

Në kohën e agresionit të Rusisë në Ukrainë është rritur edhe interesimi i Bashkimit Evropian dhe NATO-s për sigurinë e Ballkanit Perëndimor, përkatësisht për ...

Reformat në qeverisjen lokale, temë diskutimi gjatë vizitës së ministrit Krasniqi në Bruksel

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi është mirëpritur nga Simon Mordua, i cili ka pozitën e Shefit të Politikës së Jashtme në Kabinetin e Presidentit ...

Presidenti i Këshillit Evropian: Putini duhet të mposhtet

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është ftuar për t'iu drejtuar Këshillit Evropian në një samit këtë javë, ka deklaruar sot për CNN presidenti i Kë...

Rusia suspendohet nga Këshilli i Evropës

Rusia është suspenduar nga Këshilli i Evropës pas pushtimit të Ukrainës, ka njoftuar Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Mario.

Presidenti i Këshillit Evropian i dërgon letër Vjosa Osmanit, premton mbështetje për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pranuar një letër nga Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, me të cilën ai e ka uruar për detyrë...