Postet nga: Jordania

Jordania, Iraku dhe Libani rihapin hapësirën ajrore

Jordania, Iraku dhe Libani rihapën hapësirën e tyre ajrore të dielën, pasi e mbyllën atë të shtunën vonë, kur Irani nisi sulme me dronë ...

SHBA-ja dhe Jordania hedhin ndihma nga ajri në Gazë

Shtetet e Bashkuara (SHBA) dhe Jordania hodhën ndihma të reja humanitare nga ajri në Rripin e Gazës për palestinezët të martën.

Biden thotë se ka vendosur si të përgjigjet ndaj sulmit mbi trupat amerikane në Jordani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka thënë të martën se vendi i tij ka vendosur se si do të përgjigjet ndaj një sulmi me dron ...

Sekretari Blinken: SHBA do t'i përgjigjet "në mënyrë decizive" sulmit me dron në bazën ushtarake

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se SHBA do t'i përgjigjet "në mënyrë decizive" agresionit dhe do të kërkojë përgjegjësi për ...

Çfarë është Kulla 22, vendi ku u sulmuan trupat amerikane në Jordani?

Tre ushtarë amerikanë u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën pasi një dron goditi një post ushtarak në Jordani, i njohur si Kulla 22.

Shtetet arabe paralajmërojnë kundër ripushtimit të Gazës nga Izraeli

Egjipti dhe Jordania kanë paralajmëruar kundër çdo ripushtimi izraelit të Rripit të Gazës dhe kanë bërë thirrje që banorët e zhvendosur të lejohen të kthehen ...

Jordania thotë se Izraeli synon t’i dëbojë palestinezët nga Gaza

Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, tha të dielën se Izraeli po e zbaton një politikë për t’i detyruar palestinezët të ikin nga Gaza ...

Jordania e tërheq ambasadorin e vet nga Izraeli për shkak të luftës në Gazë

Jordania, një aleat i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara, tha të mërkurën se e ka tërhequr ambasadorin e vet nga Izraeli, dhe se i ...