Postet nga: Blinken

Sekretari amerikan: Falënderoj popullin e Kosovës për strehimin e afganëve

Sekretari amerikan, Antony Blinken ka treguar se për çka kanë biseduar sot përmes telefonit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Blinken të dielën në Itali, takime me udhëheqësit kryesorë dhe Papën

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pritet të vizitojë të dielën Italinë, si pjesë e një turi takimesh në disa vende evropiane. Ai do të takohet me udhëheqë...

SHBA Intensifikojnë përpjekjet kundër korrupsionit në Ballkanin Perëndimor

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ripohon angazhimin e Uashingtonit për të luftuar korrupsionin në vendet e Ballkanit Perëndimor.

SHBA-ja zotohet se do t'i ndihmojë Indisë në përballje me pandeminë

Shtetet e Bashkuara dhe India janë të përkushtuara për të punuar së bashku për luftim të pandemisë së koronavirusit, teksa India përpiqet të vaksinojë popullsinë e ...

Flet avokati francez i Sali Berishës në gjyqin kundër DASH: Nderi duhet mbrojtur dhe kur përballë ke më të fortët

Avokati 71 vjeçari Jean Yves Le Borgne, avokat i pajtuar nga ish kryeministri Sali Berisha për të ndjekur betejën ligjore në Francë kundër Departamentit Amerikan të Shtetit (...

Blinken - Lavrov theksojnë dialogun në takimin e tyre të parë

Diplomatët më të lartë nga administrata e Presidentit Biden dhe nga Rusia në takimin e tyre të parë të mërkurën theksuan se ish-vendet armike të Luftës ...

SHBA, Kina, Rusia shkëmbejnë thumba në Këshillin e Sigurimit

SHBA, Kina, Rusia shkëmbejnë thumba në Këshillin e Sigurimit

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken përsëri kritikat e Shteteve të Bashkuara ndaj Kinës dhe Rusisë, megjithëse pa përmendur me emër dy vendet. Të ...

Sekretari Blinken viziton Ukrainën mes tensioneve me Rusinë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken e vazhdon turneun në Evropë me një vizitë në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, ku të enjten ai pritet të takohet me Presidentin Volodymyr ...