Postet nga: instituti

Mbahet konferenca shkencore për Konferencën e Londrës

Organizuar nga Instituti i Historisë në Prishtinë “Ali Hadri” dhe Departamenti i Historisë në Fakultetin Filozofik të Universitetit “Hasan Prishtina” është mbajtur sot konferenca shkencore “Çështja shqiptare në Konferencën ...

Moti sot në Kosovë, Instituti parashikon erëra të përcjella me stuhi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot pritet të ketë mot me diell dhe pjesërisht të vranët.

Mbyllet në Shkup manifestimi tradicional ‘Ditët e Alfabetit’

Me mbajtjen e konferencës shkencore “Një komb – një gjuhë” dhe ekspozitës “Nga alfabeti në drejtshkrim” është mbyllur sot manifestimi kulturor-shkencor “Ditët e Alfabetit”.

Krimet serbe në Kosovë, brenda shtëpisë ku u vranë 53 civilë shqiptarë në Poklek (VIDEO)

Një krim mizor kishte ndodhur brenda mureve të një shtëpie në Poklek të Drenasit 23 vjet më parë.

Formalizohet Grupi Punues për hartimin e koncept-dokumentit për krijimin e Institutit për krime gjatë luftës

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka njoftuar përmes llogarisë së saj në rrjetin social Facebook, se është formalizuar Grupi Punues për hartimin e koncept dokumentit për ...

Moti sot, i vranët dhe me intervale me diell

Kosova do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik.

Sadri Fetiu e përgënjeshtron Velko Odalloviqin për ngjarjet e vitit 1994 në Institutin Albanologjik

Ish- drejtori i Institutit Albanologjik të Prishtinë, Sadri Fetiu ka thënë se deklaratat e Vleko Odalloviqi, ish- përgjegjës për qarkun e Prishtinës në 1999, gjatë kohë...

Gashi nënshkruan Rregulloren mbi punën e Këshillit Drejtues të Institutit Arkeologjik

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka nënshkruar të enjten Rregulloren mbi punën e Këshillit Drejtues të Institutit Arkeologjik të Kosovës (IAK).