Postet nga: gjenocidi në srebrenicë

BeH: Dodik lavdëron Karaxhiqin dhe Mlladiçin, sulmon SHBA-në: “Srebrenica nuk është gjenocid, rroftë Rusia”

Udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, i ka lavdëruar sot në Banja Lluka kriminelët e dënuar të luftës Radovan Karaxhiq dhe ...

Një mjek në Bosnje pranon se ka fshehur qëllimisht në oborrin e tij eshtrat e një viktime të luftës

Përderisa Bosnje e Hercegovina ende po vazhdon kërkimin për mbetjet mortore të mbi 7.500 viktimave të luftës në vitet ’90, një mjek nga Bërçko në verilindje ...

BE: Nuk tolerohet mohimi i gjenocidit në Srebrenicë

Në 28-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, Bashkimi Evropian ka tërhequr vërejtjen se nuk mund të tolerohet mohimi i gjenocidit, revizionizmit të historisë dhe madhërimit të kriminelëve ...

Duke ëndërruar një përqafim: Familjet presin ende lajme për të zhdukurit e Srebrenicës

Njëzetë e pesë vjetori i masakrave të Srebrenicës është një periudhë stresuese për njerëzit që humbën të dashurit e tyre në korrik 1995, por eshtrat e ...

“Srebrenica” bashkon mazhorancën e opozitën në Parlament, votohet me 113 vota rezoluta për gjenocidin serb

Është miratuar ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë rezoluta për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë.

Kuvendi i Shqipërisë shqyrton draft-rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Kuvendi i Shqipërisë pritet të përkrahë të enjten rezolutën për të nderuar viktimat e gjenocidit në Srebrenicë të kryer nga forcat serbe gjatë luftës në ...

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet më 7 korrik mbi gjenocidin në Srebrenicë

Kuvendi i Shqipërisë ka publikuar të enjten më 30 qershor projekt-rezolutën e dorëzuar nga shumica qeverisëse për përkujtimin dhe nderimin e viktimave të gjenocidit në ...

Deputetja boshnjake i dërgon letër Edi Ramës për mos miratimin e rezolutës që njeh gjenocidin serb në Srerbrenicë

Deputetja në parlamentin e Bosnjës, Sabrina Cudiq, i është drejtuar me një letër kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama lidhur me rezolutën e Srebrenicës e cila ...