Postet nga: Bosnje dhe Hercegovinë

G7 fton Kosovën dhe Serbinë t’i normalizojnë marrëdhëniet përmes një marrëveshje gjithëpërfshirëse

Ministrat e Jashtëm të vendeve të G7 pas një takimi të përbashkët i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të angazhohen në mënyrë konstruktive ...

Raportohet për të lënduar nga tërmeti në Bosnje dhe Hercegovinë

Të paktën një person ka pësuar lëndime të rënda nga një tërmet i fuqishëm prej 5.7 ballësh të Rihterit që goditi Bosnjë e Hercegovinë...

Termet në Bosnje dhe Hercegovinë, ndihet edhe në Kosovë

Para pak minutave janë ndjerë dridhje të tokës në Kosovë.

Borrell: Situata në Bosnjë-Hercegovinë, më shqetësuese se kurrë

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, shprehu shqetësimin e tij për situatën në Bosnje e Hercegovinë, një ditë pasi nacionalistët kroatë ...

SHBA-ja emëron Palmerin mbikëqyrës të reformës zgjedhore në Bosnje

Shtetet e Bashkuara e kanë emëruar ish të dërguarin për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer, si person përgjegjës për të mbikëqyrur programin e ...

Ish-ushtari serb i Bosnjës lirohet nga akuzat për përdhunim të të burgosurës

Ish-ushtari serb i Bosnjës Milenko Gojgoloviç u lirua nga akuzat për përdhunimin e një të burgosure në kampin e paraburgimit Susica në Vlasenica gjatë luftës në 1992.

Gruaja që humbi djalin dhe burrin në masakrën e Srebrenicës, vdiq një ditë para verdiktit të Ratko Mlladiq

Emina Merxhiç, burri dhe djali i së cilës u vranë në masakrën ndaj boshnjakëve në Srebrenicë, në korrikun e vitit 1995, ka vdekur të hënën, pë...

Jansha refuzon të komentojë dokumentin ‘non-paper’ për Ballkanin Perëndimor

“Kabineti i kryeministrit të Republikës së Sllovenisë, tash për tash, nuk do ta komentojë temën për të ashtuquajturin dokument non-paper për Ballkanin Perëndimor”.