Postet nga: Bosnje dhe Hercegovinë

Filmi për masakrën e Stërpcit në Bosnje dhe Hercegovinë fiton Palmën e Artë për metrazhin e shkurtë në Kanë

Filmi i shkurtër për Masakrën e Stërpcit në Bosnje dhe Hercegovinë në vitin 1993, i regjisorit kroat Nebojsha Slijepceviq, ka fituar "Palmën e Artë" në kategorinë ...

Arrihet pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës për Srebrenicën

Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës për ...

Qeveria e Malit të Zi do të votojë pro Rezolutës për Srebrenicën në OKB

Mali i Zi do të votojë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në mbështetje të Rezolutës që shpall 11 korrikun si Ditën Ndërkombëtare ...

OKB, projektrezolutë për gjenocidin në Srebrenicë

Disa vende po punojnë në një projektrezolutë për të shpallur 11 korrikun Ditë Ndërkombëtare të Reflektimit dhe Kujtimit të Gjenocidit të vitit 1995 në Srebrenicë, sipas një dokumenti që ...

Aeroplanët luftarakë amerikanë mbi Bosnje, në prag të aktiviteteve ndarëse dhe anti-Dejton

Dy aeroplanë luftarakë F-16 të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara (SHB) kanë kryer stërvitje mbi qytetet Brçko dhe Tuzla në pjesën veriore të Bosnjë e Hercegovinë...

Dodik del para gjykatës për shpërfillje të vendimeve të Schmidtit

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e ...

Palestinezët e evakuuar nga Gaza lejohen të hyjnë në Bosnje

Këshilli i Ministrave në Bosnje e Hercegovinë në mënyrë unanime miratoi “vendimin për dhënien e lejes për hyrjen në Bosnje e Hercegovinë, nën kushte ...

Kryeministri i Bosnjës mohon se armët e përdorura në sulmin terrorist në Banjskë janë blerë në Tuzëll

Kryeministri i Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës, Nermin Nikshiq ka mohuar deklarimet Prokurorisë në Serbi, se armët e përdorua në sulmin ndaj policisë së Kosovës ...