Postet nga: Federica Mogherini

Shqipëria e Maqedonia e Veriut, Mogherini shpreh keqardhje për ‘gabimin historik’ të liderëve europianë

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së Federica Mogherini tha se liderët e Bashkimit Europian bënë një gabim historik kur ata nuk arritën të bien dakord pë...

Mogherini takon përfaqësuesit e Ballkanit, i jepet mbështetje vazhdimit të dialogut

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, mbajti një takim me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, ku u shpreh mbështetje për vazhdimin ...

Mogherini: Marrëveshja Kosovë- Serbi është afër, pengesë taksa

“Derisa tarifa që u ka vënë Prishtina mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, mbetet në fuqi, nuk shoh kushte për thirrjen e dialogut në nivel ...

Reagimi i Mogherinit pas operacionit të Policisë në veri të Kosovës

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini tha sot se aksioni i djeshëm i Policisë së  Kosovës në veri ...

Haradinaj: Është lajm i mirë që dialogun nuk e udhëheq Mogherini

Kryeministri Ramush Haradinaj ka deklaruar se është lajm i mirë që procesi i dialogut me Serbinë është hequr nga udhëheqja e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica ...

Thaçi takohet me Mogherinin, bisedojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një takim me Përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Mogherini: Presioni ndaj gazetarisë së lirë po shënon rritje

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka thënë se është në rritje presioni ndaj gazetarisë së lirë dhe të pavarur. Bashkimi Evropian, sipas saj, ripohon ...

Edhe pas Samitit të Berlinit, BE insiston për pezullimin e taksës 100 për qind

Edhe pas takimit të shumëpërfolur të Berlinit, Bashkimi Europian sërish po kërkon nga Kosova që të pezullojë taksën ndaj produkteve serbe, në mënyrë që ...