Postet nga: Antonio Guterres

OKB, Guterres: Bota po përballet me një krizë të paprecedentë urie 

Të premten, sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres deklaroi se këtë vit ekziston një "rrezik real" i krizave të shumëfishta ...

Zbehen shpresat për vazhdimin e bisedimeve Ukrainë-Rusi

Vazhdimi i negociatave për t’i dhënë fund luftës së Rusisë kundër Ukrainës është vënë në pikëpyetje, teksa presidenti ukrainas tha se është ...

Shpërthime në Kiev pas takimit të Zelenskyt me shefin e OKB-së

Rusia goditi kryeqytetin ukrainas të Kievit menjëherë pas një takimi midis Presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres të enjten në mbrë...

Shefi i OKB-së viziton Putinin

Dy muaj pas nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë, presidenti rus, Vladimir Putin pritet të pranojë Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres në ...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së do të takohet të martën me Putinin

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, do të pritet nga presidenti Vladimir Putin, të martën, më 26 prill, raporton CNN.

Guterres bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka thënë se ka urdhëruar shefin për ndihma në OKB, “të analizojë me palët e ...

Shefi i OKB-së i drejtohet Rusisë: Koha për të negociuar luftën që nuk mund të fitohet

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha të martën se lufta e pafitueshme në Ukrainë nuk po zhvillohet me shpejtësi dhe se ka ardhur koha ...

Antonio Guterres

Shefi i OKB-së paralajmëron ‘katastrofën’ klimatike

Shefi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka paralajmëruar të premten emetimet globale po e vendosin botën në një rrugë “katastrofike” drejt një ngrohjeje ...