Postet nga: Drama

Një muaj pas afatit, MKRS ua ndau fituesve çmimin "Katarina Josipi" për vitin 2023

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka organizuar sot ceremoninë e dorëzimit të çmimeve për dramë origjinale shqipe “Katarina Josipi” për vitin 2023.

Gjilan, sot dhe nesër jepet shfaqja e bazuar në masakrën ndaj familjes Bogujevci

Sot dhe nesër në Gjilan jepet repriza e shfaqjes “Kopshti i hijeve” me regji të Nastazja Domaradzka.

Mbahet akademi përkujtimore për profesorin Haqif Mulliqi

Për të nderuar kontributin e dramaturgut, regjisorit e profesorit universitar, Haqif Mulliqi është mbajtur sot një akademi përkujtimore në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, “Pjetër ...

‘Flaka e Janarit 2023’ - Vlerësohet sakrifica e heronjve gjilanas

Me homazhe në varrezat e dëshmorëve, nis nesër (e mërkurë) në Gjilan edicioni i 32-të i manifestimit “Flaka e Janarit”, për të vazhduar pastaj me ...

Mbyllet festivali "Talia e Flakës 2022", nesër publikohen çmimet

Më shfaqjen e dramës “Inspektor Limi”, të teatrit “Oda” është mbyllur sonte në Gjilan, Festivali i Dramës Origjinale Shqipe, “Talia e Flakës 2022”.

Drama "Miu" shfaqet nesër në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Drama “Miu” me tekst të Shaip Grabovcit dhe regji të Naser Shatrollit e Lirim Behlulit, shfaqet nesër në ora 20:00 në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Pesë drama garojnë për çmimet e Festivalit, ‘Talia e Flakës 2022’

Pesë shfaqje teatrale do të prezantohen në kuadër të Festivalit të Dramës Origjinale Shqipe, “Talia e Flakës 2022”.

Nesër fillon manifestimi kulturor kombëtar, ‘Flaka e Janarit 2022’

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor, “Flaka e Janarit 2022”.