Postet nga: COVID-19

Cila vaksinë është më e efektshme kundër hospitalizimit nga COVID-19?

Një punonjës i kujdesit shëndetësor mban një shishe të Vaksinës Moderne COVID-19 në një vend vaksinimi që shfaqet nga SOMOS Community Care gjatë pandemisë së së...

Krijuesja e vaksinës AstraZeneca: COVID-19 do të kthehet në një ftohje e zakonshme

COVID-19 përfundimisht do të bëhet si koronaviruset e tjerë që qarkullojnë gjerësisht dhe shkaktojnë ftohjen e zakonshme, tha krijuesja e vaksinës së Oxford-AstraZeneca, profesoreshë Dame Sarah ...

Imunizimi prej 60% rrezikohet nga ata që s’e duan vaksinën

Autoritetet shëndetësore në Kosovë do ta kenë të vështirë të vaksinojnë 60 për qind të popullatës kundër sëmundjes COVID-19, deri në fund të kë...

Ministria e Arsimit: Për fillimin ose jo të procesit mësimor do të merret një vendim i ri para datës 26 shtator

Rekomandimet e profesionistëve shëndetësorë udhëzuan institucionet që mësimi të mos fillojë as më 26 shtator të këtij viti.

Lansohet certifikata elektronike e vaksinimit kundër COVID-19

Nga sot qytetarët e Kosovës do të mund të shkarkojnë certifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19 në platformën e-Kosova e cila do të shërbejë ...

5 të vdekur dhe 160 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 5 vdekje me COVID-19. Derisa, nga 4,904 testime, 160 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virus.

Masa që mund të marrë Qeveria: Në lokalet gastronomike, me test PCR ose i vaksinuar, ndryshe s’bën

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se pritet që në masat e reja që do të ndërmerren si shkak i situatës COVID-19, të përfshihet edhe ...

Gara globale për vaksinim, si qëndron Kosova?

Së paku 5,95 miliardë doza të vaksinave ndaj COVID-19 janë administruar deri tani në botë, të dhëna këto nga 233 vende të botës.