Postet nga: Brukseli

Kurti: Nëse do të nënshkruhej drafti për vetëmenaxhimin, do të kontrollohej menjëherë nga Kushtetuesja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se drafti për vetëmenaxhimin, i paraqitur nga emisarët europianë e amerikanë, do të kontrollohej menjëherë nga Gjykata ...

Kurti pranon që plani i pesë emisarëve të jetë kornizë e vazhdimit të diskutimeve

Qeveria e Kosovës ka pranuar planin e ri të pesë emisarëve ndërkombëtarë, i cili iu prezantua kryeministrit Albin Kurti por edhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuç...

BE-ja mohon se propozimi i Kurtit ishte i vetmi në tavolinë

Burimet e Bashkimit Evropian i kanë hedhur poshtë pohimet e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se gjatë takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Bruksel, vetëm ...

Spahiu: Kosova në fokus të vazhdueshëm të diplomacisë botërore

Ish-ambasadori i Kosovës në SHBA dhe Turqi, Avni Spahiu e konsideron të rëndësishme për Kosovën dhe Serbinë deklaratën e fundit të presidentit të Francë...

Kurti zhvillon bisedë telefonike me Blinken

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken.

Borrell shprehet i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës pas zgjedhjeve

Përfaqësuesi i Lartë i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, është shprehur i shqetësuar për gjendjen në veri të Kosovës, pas zgjedhjeve ...

Brukseli propozon planin për konfiskim të aseteve të ngrira ruse

Komisioni Evropian ka propozuar të mërkurën një plan për të konfiskuar asetet ruse që janë ngrirë si pasojë e sanksioneve për ndëshkim të Moskës, ...

Kurti: Brukseli nuk e përmend dakordimin e 18 gushtit për të pagjeturit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duke folur për zhvillimet që rrodhën nga takimi i fundit në Bruksel, iu kthye një takimi tjetër, të 18 gushtit, duke pë...