Postet nga: barrikadat

Lajçak në Mitrovicën e Veriut: Nuk mund të ketë më barrikada

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se në veri të Kosovës nuk mund të përsëriten tensionet ...

Kurti për tensionet në veri: Kemi përballje të shtetit demokratik me struktura të paligjshme e banda kriminale

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë të përbashkët për media me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ...

Historia e barrikadave në veri të Kosovës

Viti 2011 ishte fillimi i një historie barrikadash, e cila do të përsëritej disa herë nga qytetarët serbë për të kundërshtuar aksione policore e vendime të ...

Sveçla: Nga zhvillimet e djeshme në veri janë lënduar 11 qytetarë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla kanë mbajtur një konferencë për media.

Rikthehen barrikadat në veri, serbët bllokojnë rrugën në Rudarë

Në vendin e quajtur Rudarë të Zveçanit serbët lokal kanë bllokuar rrugën duke vendosur në mes të rrugës kaminë të ngarkuar me zhavorr.

Tërhiqet Njësia Speciale e Policisë, KFOR merr kontrollin në Jarinjë

Pas më shumë se 6 orë Njësitë Speciale të Policisë së Kosovës janë tërhequr nga afërsia e pikës kufitare Jarinjë.

Escobar: Tensionet janë shumë të larta, duhet të ulen

Zëvendësndihmës sekretari amerikan për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar, të mërkurën u takua në Bruksel me zëvendëskryeministrin e Kosovë...

KFOR vazhdon patrullimet në veri - VIDEO